خدمات ثبتی مقالات

انتقال برند تجاری

ثبت برند

 

هر شخص حقیقی یا حقوقی که مالک یک برند و علامت تجاری باشد طبق قانون ثبت اختراعات می‌تواند آن را به شخص دیگری (شخص حقیقی یا حقوقی) انتقال بدهد و یا اجازه استفاده از برند را برای مدتی به او بدهد.

برای انتقال برند شرایطی باید محیا باشد:

1) برند مورد نظر به ثبت رسیده باشد.

2) گواهی ثبت برند دارای اعتبار باشد.

حال انتقال علامت به سه  شکل متصور می‌شود:

1) انتقال مالکیت علامت

2) اجازه استفاده از علامت تجاری

3) انتقال علامت قهری به ورثه صاحب علامت

1) انتقال مالکیت علامت :

انتقال علامت تجاری از طریق اظهارنامه انجام می‌گیرد که در آن نام گیرنده علامت ( انتقال گیرنده ) و اقامتگاه و تابعیت انتقال گیرنده و مدارکی را که باید به این اظهارنامه ضمیمه گردد از جمله مدارک قانونی انتقال و تصدیق  ثبت  علامت و سند صلح انتقال علامت که به امضاء مالکیت جدید و  مالکیت قبلی رسیده باشد و این انتقال حتماً باید در روزنامه رسمی آگهی شود و در ظهر علامت انتقال قید می شود و تا زمانی که این انتقال در دفتر مربوط به ثبت نشود مالک علامت همان مالک قبلی است.

حال این انتقال علامت تجاری می تواند نسبت به جزئی از برند یا کل برند باشد که حتماً در اظهارنامه و سند صلح باید اینکه چه کالا و طبقاتی را انتقال داده قید شود.

 2) اجازه استفاده از علامت تجاری :

برای اجازه  استفاده از علامت تجاری یا برند تجاری باید اجازه نامه همراه اظهارنامه و تمامی مدارک انتقال برند که در بالا ذکر گردید انجام شود اجازه استفاده از برند نیز مانند انتقال برند می تواند به صورت کلی و جزئی باشد که باید در اجاره نامه ذکر گردد.

3) انتقال قهری علامت :

انتقال قهری یعنی  انتقال مال منقول یا غیرمنقول و مطالبات کسی به دیگری است بدون اینکه بین آن دو توافق صورت گیرد حال در مورد علامت در  صورت فوت صاحب علامت تجاری انتقال قهری برند صورت می‌گیرد که توسط نامه انحصار وراثت و تعیین میزان سهم  والارث هر یک از وراث انجام  می شود.

 مدارک مورد نیاز برای انتقال علامت به شخصی:

1) شناسنامه و کارت ملی شخص

2) اصل سند صلح

3) گواهی ثبت برند

۴) قبض و پرداخت هزینه انتقال سند

5) استعلام دفترخانه از اداره ثبت

مدارک مورد نیاز برای انتقال علامت به شرکت:

1) شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضاء

2) اسکن روزنامه آخرین تغییرات اعضای هیئت مدیره

3) اصل سند صلح

4) اصل گواهی ثبت برند

۵) قبض پرداخت هزینه انتقال

۶) استعلام دفترخانه از اداره ثبت

طبق ماده ۱۲۲ قانون ثبت اختراعات انتقال حق مالکیت ناشی از تسلیم اظهارنامه یا اعطای اجازه بهره برداری از آن باید به درخواست کتبی هر ذینفع به مرجع ثبت اعلام و در پرونده مربوطه درج گردد .

تبصره 1) هر گاه انتقالات موضوع این ماده در دفتر متمم منعکس گردد، می بایست به شماره ثبت اصلی علامت ثبت شده و صفحه و دفتر مربوط اشاره شود.

تبصره 2) در صورت انتقال جزیی کالاها و خدمات موضوع علامت، مدت اعتبار بخش منتقل شده نمی تواند بیشتر از مدت اعتبار باقی مانده علامت ثبت شده در گواهی نامه ثبت آن باشد.

تبصره 3) در صورت انتقال جزیی کالاها و خدمات موضوع علامت، منتقل الیه می تواند درخواست صدور گواهی نامه علامت برای مدت باقی مانده از دوره اعتبار علامت ثبت شده را نماید.

تبصره 4) چنانچه علامت ثبت شده در موعد مقرر تمدید نگردد، مانع از تمدید علامت برای آن دسته از کالاها و خدماتی که قبل از موعد تمدید جزئاَ منتقل شده اند، نخواهد بود.

تبصره 5) نقل و انتقالات جزیی کالاها و خدمات موضوع علامت باید در ظهر آخرین گواهی نامه معتبر علامت نیز منعکس گردد.

در صورت نیاز به هر گونه مشاوره جهت نقل و انتقال علامت تجاری با گروه ثبتی و حقوقی آرشا در ارتباط باشید.

5/5 - (10 امتیاز)

نویسنده

مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید
توسعه و طراحی یافته توسط تیم طراحی و توسعه وب آماردوب