خدمات ثبتی مقالات

انتقال سهم الشرکه در شرکت با مسولیت محدود

نحوه انتقال سهم الشرکه در شرکت با مسولیت محدود:

در شرکت با مسئولیت محدود هریک از شرکا فقط به میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت می باشند .

مهمترین مسئله در شرکت با مسئولیت محدود در خصوص نقل و انتقال سهم الشرکه این است که شرکا باید از نقل و انتقال مطلع باشند.

بدین معنا که در شرکت با مسئولیت محدود هیچ یک از شرکا نمی توانند بدون موافقت دارندگان سه چهارم سرمایه شرکت که اکثریت عددی هم دارند اقدام به انتقال سهم خود در شرکت نمایند. (سهم الشرکه همان سرمایه نقدی است که هر شریک به شرکت می آورد)

برای مثال شریکی که 70 درصد سرمایه شرکت متعلق به اوست و قصد واگذاری آن را دارد بدون رضایت سایر شرکا نمی تواند سهم خود را به کسی واگذارکند در نتیجه توافق اکثریت صاحبان سرمایه به تنهایی برای انتقال کافی نیست حتی در اساسنامه هم با توافق شرکا نمی توانند اکثریت عددی را حذف نمایند و برای نقل و انتقال حتما باید اکثریت عددی نیز رعایت شود.

ماده 102 و 103 قانون تجارت ناظر به همین مورد است و باید در نظر داشت که این ماده ناظر به انتقال ارادی است و شامل انتقال قهری نمی گردد.

( فوت یکی از شرکا و انتقال سهام وی به وراث قانونی وی) شامل این ماده نمی گردد و دارای تشریفات خاصی است و اراده شرکا دیگر در این انتقال دخیل نیست و انتقال سهم الشرکه قهرا صورت می گیرد.

مراحل انتقال سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود :

پس از تصمیم صاحب سهم در خصوص نقل و انتقال سهم الشرکه خود شرکا مجمع عمومی فوق العاده تشکیل می دهند.

مطابق مقررات قانونی و شرایط اساسنامه شرکت و بعد از موافقت سایر شرکا صورتجلسه را تنظیم می کنند.

متقاضی به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه و صورت جلسه را به همراه تقاضای صدور سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی جهت تنظیم سند صلح بین فروشنده و خریدار و پس از طی نمودن مراحل فوق اصل سند رسمی با اصل صورتجلسه و فتوکپی شناسنامه و کارت ملی شریک جدید به اداره ثبت شرکت ها ارسال گردد.

نکته: انتقال سهم الشرکه به موجب سند رسمی صورت می گیرد بدین معنا که انتقال سهم الشرکه به وسیله سند عادی یا شفاهی یا معاملاتی فاقد اثر حقوقی است منتهی موردی که به ذهن میرسد انتقال سهم الشرکه به صورت قولنامه دارای چه آثاری است؟

اینجا باید گفت که خریدار تا این مرحله شریک در شرکت محسوب نمی گردد مگر اینکه خریدار دادخواست الزام فروشنده به انتقال رسمی سهم الشرکه را از دادگاه صالح  بخواهد و تا زمانی که انتقال رسمی  به خریدار انجام نگیرد او شریک شرکت محسوب نخواهد شد.

البته در قانون تجارت برای انتقال سهم الشرکه  که با تصمیم مجامع یا هیات مدیره از طریق ورود شریک جدید و افزایش سرمایه با رعایت شرایط قانونی اساسنامه و مقررات لایحه اصلاحی قانون تجارت نیز میتوان اقدام به نقل و انتقال سهم الشرکه نمود که دارای شرایط خاصی میباشد.

توصیه می شود هر یک از شرکا قبل از اعلام تصمیم خود مبنی بر انتقال سهم الشرکه ابتدا از قوانین و مقررات مربوط به آن کسب اطلاع کنند.

گروه حقوقی و ثبتی آرشا همراه با متخصصان و مشاوران مجرب میزبان شما بزرگواران خواهد بود.

از اینکه گروه حقوقی و ثبتی آرشا را  انتخاب نموده اید سپاسگزاریم.

در خصوص ثبت تغییرات شرکت ها | قوانین + مدارک بیشتر بدانیم

4.8/5 - (29 امتیاز)

نویسنده

مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید
توسعه و طراحی یافته توسط تیم طراحی و توسعه وب آماردوب