ثبت شرکت به چه معناست؟

سر فصل ها (جهت مشاهده کلیک کنید)

اگر قصد ثبت شرکت دارید، در ابتدا اطلاعات خود را بیشتر کنید تا هم انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید و هم از خطر دور بمانید!

 

 

دسترسی سریع

آرشا ثبت شرکت

چگونه شرکت تاسیس کنیم؟

برای “ثبت شرکت” نیاز است یک سری شرایط رعایت شود. شما نیاز به تعیین موقعیت شرکت از نظر هدف دارید و باید مشخص شود که شرکت قرار است چه فعالیتی داشته باشد اما برای تاسیس شرکت مراحل زیر نیاز است و باید دقت لازم صورت بگیرد:

 • طرح توجیه اقتصادی و یا هدف شرکت مشخص و شفاف سازی شود.
 • مدارک لازم تهیه شود. تنظیم مدارک نیاز به دقت بالایی دارد بنابراین هر نوع کمبود مدرک دردسرساز است.
 • نیاز است برای شرکت تیم کاری در نظر گرفته شود.
 • شرایط بیمه و حقوق می بایست مشخص شود.
 • شرکت ها انواع مختلفی دارند بنابراین می بایست شرکتی به ثبت برسد که بر اساس هدف آن سازگار باشد.
 • در پروسه ثبت شرکت می بایست دقت لازم صورت بگیرد و بسیار مهم است که مدیریت مالی و ارزیابی سطح بحرانی کوتاه مدت و بلند مدت ارزیابی شود.
 • نیاز به دریافت یک سری مجوزها است.

از کجا شروع کنیم؟

انواع “ثبت شرکت ها؟

وقتی صحبت از ثبت شرکت است می بایست شرکت از نظر نوع مشخص باشد. بر اساس ماده 20 قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران، شرکت های تجاری به طور کلی به 7 نوع اصلی تقسیم می شوند:

شرکت سهامی: شرکت سهامی به شرکتی گفته می شود که سرمایه آن به صورت سهام تقسیم می شود و در واقع سطح مسئولیتی که برای صاحبان سهام ارزیابی می شود به مبلغ اسمی سهام محدود است نه بیشتر! شرکت سهامی در لیست شرکت های بازرگانی قرار دارد اما لزومی به موضوع بازرگانی برای آن وجود ندارد. نکته مهم اینکه تعداد شرکا نباید از 3 نفر کمتر باشد.

شرکت با مسئولیت محدود: شرکت با مسئولیت محدود در لیست شرکتی قرار دارد که معمولاً دو یا چند نفر تصمیم به تاسیس آن می کنند و بیشتر در امور تجارتی اجرا می شود. در این شرکت ها هر شخص به میزان سرمایه خود مسئول است!

شرکت تضامنی: نوع سوم از پروسه ثبت شرکت مربوط به شرکت تضامنی است. در واقع شرکتی که به واسطه اسم مخصوصی که دارد در امور تجارتی فعالیت دارد و معمولاً بین دو یا چند نفر تشکیل می شود. مسئولیت این شرکت به صورت تضامنی است.

شرکت مختلط غیر سهامی: یکی از مدل های شرکتی وجود دارد که ترکیبی از شرکت سرمایه ای با شرکت ضمانتی است و به طور کلی میاز به یک یا چند شریک ضامن است و همینطور نیاز است که افرادی مسئولیت های خاص خود را داشته باشند و شرایطی که از سوی شرکت مشخص می شود برای همه افراد یکسان است.

از دیگر مدل های ثبت شرکت می توان به شرکت مختلف سهامی، شرکت نسبی، شرکت تعاونی تولید و مصرف اشاره کرد.

ثبت و تاسیس شرکت

مراحل تشکیل و ثبت شرکت سهامی

از آنجایی که پروسه ثبت شرکت سهامی خود در دو نوع ارزیابی می شود بهتر است رویکرد آن را بررسی کنیم. می دانیم که شرکت سهامی به این صورت است که سرمایه شرکت به شکل سهام تقسیم می شود و هر سهم صاحب خود را دارد و سطح مسئولیت محدود به مبلغ اسمی سهام آن است.

نوع اول مربوط به ثبت شرکت سهامی به این شکل است که بخشی از سرمایه شرکت به واسطه فروش سهام به مردم، تامین خواهد شد. معمولاً نام اصلی این شرکت ها، سهامی عام است. شرکت سهامی عام به شرکتی گفته می شود که در حدود 51 درصد از سهم خود را به واسطه بورس به عموم مردم واگذار می کند.  به طور کلی شرکت سهامی عام در بورس مورد پذیرش قرار می گیرد.

نوع دوم از شرکت سهامی به این صورت است که همه سرمایه آن در زمان تاسیس، توسط موسسین تامین می شود این مدل از شرکت ها در واقع مشهور به شرکت سهامی خاص هستند. دقت شود که نیاز است که عنوان های شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص معمولاً می بایست پیش از نام شرکت یا بعد آن قید شود و بدون فاصله با نام شرکت باشد.

شرایط ثبت شرکت سهامی عام این است که سرمایه شرکت نباید از 5 میلیون ریال کمتر باشد و برای شرکت سهامی خاص ای رقم یک میلیون ریال ارزیابی شده است. برای شرکت های سهامی خاص همه سهام شرکت به دست سهامداران و اعضای هیئت مدیره است و اسامی آنها در اساسنامه و مدارک شرکت درج می شود.

شرایط اختصاصی ثبت شرکت مسئولیت محدود

برای ثبت شرکت نیاز به رعایت یک سری اصول است. دقت شود که شرکت با مسئولیت محدود شرایط خاص خود را دارد و باید اصول لام ارزیابی شود:

 • شرکت با مسئولیت محدود بین دو یا چند نفر تشکیل می شود.
 • هر یک از شرکا به میزان سرمایه خود مسئول میزان فروش و تعهدات شرکت هستند
 • در این شکل سرمایه به صورت سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود.
 • اسم شرکت نباید متضمن اسم شرکا باشد.
 • در صورتی که اسم یکی از شرکا در اسم شرکت قید شده باشد، حکم شریک ضامن در شرکت تضامنی را خواهد داشت.
 • شرکت با مسئولیت محدود زمانی تشکیل خواهد شد که همه سرمایه نقدی و غیر نقدی تسلیم شده باشد.

معمولاً ثبت شرکت با مسئولیت محدود گزینه مناسبی برای افرادی است که با هم دوست یا همکار هستند و به طور کلی در ایران این شرکت ها مشهور به شرکت های فامیلی هستند!

سرمایه اولیه مورد نیاز برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود کم است و به این ترتیب می تواند گزینه خوبی برای جوانان باشد. البته این شرکت ها می بایست زیر نظر یک مدیر خوب اداره شوند.

شرایط ثبت شرکت سهامی عام :

 • حداقل عضو برای تاسیس شرکت سه نفر سهامدار می باشد.
 • در تعیین نام باید حتما عنوان واژه ی “شرکت سهامی عام” در نام آن ذکر شود.

01
مطالب مهم
در انتخاب نام جهت ثبت شرکت ،باید به نکات زیر توجه کنید …
ثبت برند

موضوعات نیازمند اخذ مجوز در ثبت شرکت

از آنجایی که سوال در راستای اخذ مجوز زیاد است بنابراین چه خوب است که بدانیم کدام شرکت ها برای ثبت نیاز به اخذ مجوز دارند.

 •     برای انجام هر نوع فعالیت ورزشی و در راستای تاسیس باشگاه ورزشی
 •     برای ایجاد شرکت هایی که بخشی از زیر مجموعه نیروهای مسلح و نظامی هستند.
 •     تاسیس شرکت هایی که مربوط به فعالیت شبکه های مخابراتی و خدمات مخابراتی هستند.
 •     ثبت شرکت به موضوع ناریه، سلاح و مهمات.
 •     توسعه و ترویج قرآن کریم و همینطور شرکت هایی که موضوعات قرآنی دارند.
 •     فعالیت در زمینه لیزینگ
 •     شرکت های مراقبتی و امنیتی و حفاظتی و نگهبانی
 •     ثبت تغییرات سرمایه ای و اساسنامه و تغییرات اعضای هیئت مدیره
 •     سازمان های غیر دولتی
 •     شرکت های پولی و بانکی و صرافی به خصوص در زمینه خرید و فروش ارز
 •     شرکت های مربوط به حمل و نقل درون شهری
 •     شرکت هایی که در زمینه ترابری و حمل و نقل جاده ای هستند.
 •     شرکت هایی که مربوط به بخش دستگاه فلزیاب و … هستند.
 •     شرکت هایی که در زمینه اعزام دانشجو به خارج کشور هستند.
 •     عرضه خدمات پستی و مراسلات داخلی و خارجی
 •     تنظیم برنامه مسافرت های هوایی که در لاین های مستقیم و غیر مستقیم هستند.
 •     شرکت هایی که در زمینه واردات و صادرات و خرید و فروش فعالیت می کنند.
 •     شرکت های بیمه ای

چند نوع شرکت تجاری وجود دارد ؟

پیش از اینکه بدانیم چند نوع شرکت تجاری وجود دارد باید در ابتدا بدانیم که منظور از شرکت تجاری چیست.

شرکت تجاری عبارت است از سازمانی که معمولاً بین دو یا چند نفر تشکیل می شود. شرایط به این صورت است هر یک از سهم به صورت نقد یا جنس و یا به صورت کار در بین افراد برای مبادرت نیاز به پروسه تجاری دارند. در این میزان هرچه سود و زیان باشد در بین افراد تقسیم می شود.

به طور کلی شرکت تجاری به این صورت است که یک سازمان مستقل تقسیم می شود، بین دو تا چند نفر همکاری صورت می گیرد، نیاز به آوردن حصه است و همینطور برای مبادرت نیاز به عملیات بازرگانی است و باید سود و زیان تقسیم شود.

شرکت های تجاری به طور کلی به 7 نوع تقسیم می شوند که شامل شرکت سهامی، شرکت تضامنی، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت مختلط غیر سهامی، شرکت مختلط سهامی، شرکت نسبی، شرکت تعاونی تولید و مصرف.

هر یک از موارد نامبرده دارای شرایط خاص خود هستند و بر اساس هدف و موقعیت پروژه ارزیابی می شوند. نکته مهم اینکه این شرکت ها به طور کلی بر اساس سطح سرمایه ای که دارند دسته بندی می شوند. عنوان تجاری و اسم مخصوصی که برای شرکت در نظر گرفته می شود یکی از بخش های مهم آن بوده و باید مورد بررسی قرار بگیرد.

01
مطالب مهم
ثبت تغییرات شرکت نیز مانند ثبت خود شرکت الزامی است منظور از تغییرات و تصمیمات شرکت ها ...
ثبت تغییرات شرکت

پارامترهای اثرگذار بر هزینه “تاسیس شرکت”

در راستای ارزیابی هزینه تاسیس شرکت نیاز است یک سری پارامترها ارزیابی شود. مثلاً اگر قرار است که ثبت شرکت با مسئولیت محدود داشته باشید.

 • بخشی از هزینه مربوط به مشاوره و پاسخگویی به سوالات شما بوده و بخشی از تجربیات کارشناسان را ارزیابی می کند که بسته به شرایط این هزینه تا حدی رایگان نیز در نظر گرفته می شود.
 • بخش بعدی هزینه ای هستند که برای انتخاب نام شرکت در نظر گرفته می شود و باید شرایط و قوانین لازم ارزیابی شود. شما نیاز به یک سری وسایل اعم از پوشه و گیره و پاکت و هزینه پستی و .. دارید.
 • هزینه های مربوط به حق الثبت و همینطور حق الوکاله ارزیابی می شود. اینطور که مشخص است نیاز است که هزینه روزنامه رسمی شرکت را بر اساس تعداد کلمات و خطوط آگهی ارزیابی کنید. در بررسی های صورت گرفته مشخص است که بخشی از هزینه ها متغیر هستند.
 • شرکت نیاز به بررسی هزینه چاپ آگهی دارد و این موضوع بخش مهمی از هزینه چاپ را ارزیابی می کند.

در خصوص هزینه هایی که برای ثبت شرکت سهامی خاص ارزیابی می شود بسیار مهم است که تعداد نفرات بررسی شود و معمولاً از شرکت با مسئولیت محدود از نظر هزینه بیشتر است.

دقت شود که حتی اگر نخواهید از موسسه ای کمک بگیرید و خودتان به تنهایی اقدام به ثبت شرکت داشته باشید باز هم هزینه ثبت شرکت رایگان نخواهد بود و باید پرداخت داشته باشید.! 

بنابراین تصور اینکه ثبت شرکت اینترنتی بدون حتی یک ریال هزینه است اشتباه بوده و نیاز است که سطح و موقعیت شرکت ارزیابی شود.

نکته مهم دیگر اینکه هزینه تاسیس شرکت بر اساس موضوع شرکت شما و به واسطه موقعیتی که شرکت دارد پیش بینی می شود و هزینه های اضافی در این بین وجود دارد.

تا چند مدت قبل درج آگهی در روزنامه رسمی اجباری بود اما در دوره اخیر درج آگهی هم در روزنامه رسمی کشور و هم در سایر بخش ها با موقعیت چاپ بیشتری همراه است.

امور مالیاتی یک سهم اقتصادی خاص و مربوط به خود را در نظر می گیرد و به واسطه موقعیت کد اقتصادی ارزیابی صورت می گیرد.

ثبت و تاسیس شرکت

تعرفه و هزینه های ثبت شرکت

یکی از مواردی که بخش مهم از هزینه ثبت شرکت را به خود اختصاص می دهد حق الوکاله است!

در واقع اینکه قرار است چه مبلغی را به وکیل پرداخت کنید تا پروسه ثبت شرکت به دقت دنبال شود. معمولاً شرکت های سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود در حدود 250 هزار تومان هزینه حداقلی در این زمینه دارند اما برای ثبت موسسه نیاز است دو برابر این هزینه پرداخت نمایید. ثبت تعاونی هزینه حداقل 800 هزار تومان برای وکیل را در بر می گیرد.

در صورتی که نیاز به تنظیم تغییرات شرکت به صورت آنلاین باشد هزینه 250 هزار تومانی برای وکیل ارزیابی می شود. در صورت نیاز به اخذ کارت بازرگانی، حق الوکاله در حدود 600 هزار تومان است. تنظیم مدارک کارت بازرگانی به طور کلی به میزان 100 هزار تومان ارزیابی می شود. اینطور که مشخص است ثبت نام ارزش افزوده به صورت دوره ای بررسی می شود و مبلغ 150 هزار تومان در این بخش ارزیابی می شود. معمولاً حق الوکاله برای ثبت نام و همینطور علائم تجاری به میزان حداقل 350 هزار تومان ارزیابی شده است.

اعداد و ارقامی که در این بخش نوشته شده است در وضعیت حدودی قرار دارد و مبرهن است که بسته به شرایط شرکت و موضوعاتی که مطرح می شود این هزینه ها با تغییراتی همراه خواهد بود. بنابراین بسیار مهم است که موقعیت و هزینه ثبت شرکت به صورت اصولی ارزیابی شود.

در صورتی که قصد ثبت شرکت تعاونی داشته باشید:

باید هزینه تنظیم اساسنامه را به دقت بررسی کنید، بخشی از هزینه مربوط به پلمپ دفاتر و مهر شرکت است و البته که وابسته به موقعیت شرکت بررسی می شود. تعیین نام به طور کلی برای شرکت تعاونی ارزیابی می شود.

ضوابط ثبت شرکت در مناطق آزاد

یک سری مدارک برای ثبت شرکت در مناطق آزاد نیاز است که باید به دقت تنظیم شود.

شما نیاز به ارزیابی اظهارنامه ثبت دارید، می بایست اساسنامه شرکت را تنظیم کنید و به طور کلی صورت جلسه مجمع عمومی موسسین نیز داشته باشید. صورتجلسه اولیه جلسه هیات مدیره از دیگر مواردی است که برای ثبت شرکت در مناطق آزاد ارزیابی می شود.

از سوی دیگر گواهی بانکی نیاز است که مربوط به یکی از بانک های منطقه معین بوده و به واسطه سرمایه نقدی ارزیابی می شود. بسیار مهم است که مجوز فعالیت در منطقه صادره توسط سازمان منطقه آزاد را داشته باشد.

 گاه به واسطه ثبت شعبه در مناطق آزاد و یا اخذ نمایندگی یک شرکت خارجی بسیار مهم است که اصول و اطلاعات بررسی شود. مثلاً بسیار مهم است که نوع شرکت و موضوع فعالیت آن سنجیده شود.

به طور کلی تعیین نوع شرکت و موضوع فعالیت آن بسیار مهم است. نیاز به مرجع ثبت شرکت مادر و همینطور شماره ثبت است. می بایست نمایندگان شعبه را برای دریافت ابلاغیه معرفی کند. از سوی دیگر می بایست سایر شعب یا نمایندگی های شرکت ارزیابی شود.

نیاز است که تابعیت شرکت تعیین شود و بخش مهمی از اصول ثبت شرکت در مناطق آزاد محسوب می شود. همه مدارک تسلیمی شرکت خارجی می بایست به زبان فارسی ترجمه رسمی شود و به طور کلی حکم نمایندگی فرد مورد نظر نیز مهم است.

در هر صورت یک سری فعالیت ها و تغییرات نیاز است که مربوط به اساسنامه و سرمایه و سطح سهام مربوط به سهامداران است. دقت کنید که سطح فعالیت نیز در شرکت بیمه مرکزی بررسی می شود و موقعیت نظارت بالایی برای آن ارزیابی می شود.

ثبت شرکت در منطقه آزاد به چه صورت است؟

کسانی که در لیست فعالان اقتصادی قرار دارند به واسطه ثبت شرکت در مناطق آزاد به سود خوبی می رسند به همین دلیل متقاضی زیادی در این زمینه دیده می شود.

دقت شود که یک سری فعالیت های مالیاتی و بخشودگی سود و عوارض گمرکی نیز در این راستا دیده می شود که سبب تحریک بیشتر ثبت شرکت در مناطق آزاد می شود. در ایران 8 منطقه آزاد تجاری صنعتی در چابهار، قشم، کیش، اروند، انزلی، سلفچگان، ارس و ماکو وجود دارد.

جهت انجام امور ثبت تغییرات شرکت به صفحه ی ما مراجه کنید.

چرا ثبت شرکت در مناطق آزاد؟

شاید سوال کنید که علت اهمیت ثبت شرکت در مناطق آزاد و استقبال زیاد از این روش چیست؟ موضوع از این قرار است که با ثبت شرکت در مناطق آزاد می توانید از معافیت مالیاتی 20 ساله برای هر نوع فعالیت اقتصادی برخوردار باشید.

ورود اتباع خارجی بدون اخذ روادید امکانپذیر است و شما می توانید مالکیت خارجی 100 درصدی داشته باشید. همینطور تضمین و حمایت قانونی از سرمایه گذاری خارجی مدنظر است. 

به طور کلی خدمات پولی و بانکی انعطاف پذیر در این زمینه بسیار مهم است و شما می توانید از خدمات گسترده بانکی و بیمه ای استفاده کنید. 

در پروسه ثبت شرکت در مناطق آزاد شرایط برای انجام معاملات ارزی آسان می شود و به طور کلی سبب می شود که فعالیت از حقوق گمرکی نیز برای واردات مواد اولیه نیز صورت بگیرد. 

از سوی دیگر ثبت سهل و آسان شرکت ها و همینطور موسسه های صنعتی و فرهنگی نیز مدنظر قرار می گیرد. شرایط برای صادرات مجدد و ترانزیت کالا نیز اهمیت خاص خود را دارد و یک سری مقررات آسان برای ورود کالاهای مجاز دسته بندی می شود.

 مدارک لازم ثبت شرکت در مناطق آزاد به این صورت است که:
 1. اصل گواهی عدم اعتیاد از سوی مدیر عامل
 2. ارائه مجوز فعالیت اقتصادی در منطقه
 3. ارائه دو برگ امضا شده از تقاضانامه، شرکت نامه و اساسنامه شرکت.
 4. ارائه کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی برای همه شرکا
 5. اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری در خصوص اعضای هیئت مدیره.
 6. ارائه دو نسخه امضا شده از صورت جلسه مجمع عمومی
 7. ارائه اصل وکالتنامه وکیل دادگستری.
 8. ارائه تعهد نامه کلیه اعضا هیئت مدیره مبنی بر نبود سوء پیشینه کیفری
01
مطالب مهم
ممکن است علامت تجاری در مرحله انتشار در روزنامه که مرحله اعلام به عموم است معترضانی پیدا نماید ...
دعاوی مربوط به برند تجاری و طرح صنعتی

شرکت مسئولیت محدود یا شرکت سهامی خاص؟

پروسه ثبت شرکت سختی های خاص خود را دارد حال اینکه ندانیم شرکت با مسئولیت محدود بهتر است یا شرکت سهامی خاص کار را دشوارتر می کند. به هر صورت انتخاب نوع شرکت از مواردی است که می بایست به دقت بررسی شود. نیاز است که اهداف اعضا مشخص شود، سطح مسئولیت هر یک از شرکا بررسی شود و همینطور تعداد افراد عضو و موضوع فعالیت نیز بررسی شود.

شما برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیاز به حداقل 2 شریک دارید این در حالی است که برای شرکت سهامی خاص باید حداقل 3 نفر سهامدار وجود داشته باشد.

در خصوص سرمایه اولیه برای شرکت با مسئولیت محدود شرایط به این صورت است که می بایست در اساسنامه قید شود که سطح سرمایه اولیه چقدر است اما نیازی به افتتاح حساب و واریز نیست. برای شرکت سهامی خاص نیز سهامداران مکلف هستند که به میزان 35 درصد از سرمایه اولیه را به به حساب شرکت واریز کنند. بنابراین بعد سرمایه یکی از تفاوت های اصلی بین شرکت با مسئولیت محدود یا شرکت سهامی خاص است. بسیار مهم است که پروسه های مربوط به شرکت های با مسئولیت محدود به دقت بیشتری ارزیابی شود.

در شرکت های سهامی خاص نیاز است که بازرس اصلی انتخاب شود و همینطور بازرس عدل البدل نیاز است اما برای شرکت هایی که با مسئولیت محدود هستند این گزینه اختیاری است.

از سوی دیگر بسیار مهم است که مدت مدیریت مدیران در شرکت با مسئولیت محدود بدون محدودیت ارزیابی شود اما در شرکت های سهامی خاص مدیران برای حداکثر دو سال انتخاب می شوند. یک رویکرد دیگر که بسیار مدنظر است اینکه اعضای هیات مدیره برای شرکت با مسئولیت محدود نیاز است به انتخاب روزنامه کثیرالانتشار ندارند اما این گزینه برای شرکت سهامی خاص الزامی بوده و نیاز به ارزیابی دقیقی دارد.

نحوه ثبت شرکت تعاونی

شرکت تعاونی یکی از شرکت های تجاری محسوب می شود اما هدف این شرکت کمی متفاوت از سایر شرکت ها است.

هدف شرکت سهامی عام و خاص و … بیشتر در راستای سود و بهره بیشتر است اما برای شرکت های تعاونی نیاز است که وضعیت اقتصادی و رفاه شرکا نیز تضمین شود و به طور کلی سطح نیازمندی ها مدنظر قرار می گیرد بنابراین بسیار مهم است که فعالیت این سبک از شرکت ها در راستای تولید و توزیع باشد و البته که در قانون بخش تعاونی این موضوع همه گیر شده است.

معمولاً هدف اصلی این شرکت ها به شکلی است که به وضع اقتصادی شرکا اهمیت زیادی می دهد و زمانی استفاده می شود که وضعیت اقتصادی آشفته بوده و به طور کلی مردم از نظر قدرت خرید دچار مشکل شده اند. دقت شود که وضعیت و امکانات رفاهی و اقشار کم درآمد بخش مهمی از پروسه و اهداف این شرکت ارزیابی می شود.

برای ثبت شرکت تعاونی نیاز است که اقدامات لازم مجمع موسس ارزیابی شود و عده ای از افراد واجد شرایط عضویت هستند.

به طور کلی برای مجمع عمومی موسس در این شرکت 7 نفر گزارش شده است که می بایست سه نفر از آنها به عنوان هیات موسس انتخاب شوند. از سوی دیگر یک شخص نیز نماینده تام الاختیار محسوب می شود.

برای عضویت در تعاونی ها می بایست تابعیت جمهوری اسلامی ایران داشته باشید. از نظر قانونی نباید ممنوعیتی برای شما در نظر گرفته شده باشد. نیاز به عدم سابقه ارتشا است. همینطور شخص نباید در پرونده خود سابقه اختلاس و کلاهبرداری داشته باشد. بسیار مهم است که درخواست کتبی عضویت و تعهد بررسی شود.

نحوه تاسیس شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص به شرکتی گفته می شود که همه سرمایه آن منحصر به موسسین است.

اما به طور کلی تشکیل شرکت های سهامی هام به واسطه تشریفات طولانی ارزیابی می شود. دقت کنید که مواد اصلاحی قانون تجارت به واسطه امور ساده تری بررسی می شود. در این مدل شرکت ها مجمع عمومی وجود ندارد و معمولاً از نظر تعداد شرکا به نسبت شرکت سهامی عام کمتر هستند. برای این شرکت ها نیازی به صدور اعلامیه پذیره نویسی نیست اما نیاز است که در بدو امر 35 درصد از سرمایه در حساب مخصوص سپرده شود.

 • این مدل شرکت ها نیاز به سرمایه حداقل یک میلیون ریالی دارند.
 • نیاز به حداقل سه مدیر و و همینطور سه سهامدار است. 
 • در این مدل از شرکت ها شرایط انتشار برای اوراق قرضه وجود ندارد.

موضوعی که برای شرکت سهام خاص مطرح است اینکه این شرکت ها به شکلی طراحی شده اند که قابلیت معامله در بازار ندارد و شرایط نقل و انتقال سهام شرکت مشروط به موافقت مدیران است. در شرکت های سهامی خاص معمولاً مسئولیت هر یک از صاحبان سهام به واسطه مبلغ اسمی سهام ارزیابی می شود.

در پروسه ثبت شرکت سهامی خاص یکی از موضوعات مهم اینکه واژه “خاص” می بایست پیش از نام شرکت و یا پس از اضافه شود. باید نامی انتخاب شود که قبلاً ثبت نشده است، همینطور اسم باید دارای معنا و مفهوم باشد. نیاز است که شرکت با فرهنگ اسلامی مطابقت داشته باشد. برای این شرکت ها اعداد نباید در متن استفاده شده باشد.

نتایج حاصل از اجرای مقررات ثبت شرکت

زمانی که مقررات ثبت شرکت به درستی رعایت شود یک سری نتایج جالب دیده می شود مثلاً شرکت به عنوان یک برن قانونی شناخته می شود. این رویکرد سبب می شود که معاملات و روابط مالی و اقتصادی شکل درستی به خود بگیرد. 

از سوی دیگر به رسمیت شناختن شرکت اصول خاص خود را طی می کند و بسیار مهم است که شرکت در مسیر درست خود حرکت می کند. مسئولیت اداره شرکت به طور دقیق دنبال می شود.

بسیاری از معامله کنندگان از وضعیت شرکت اطلاع پیدا می کنند و این رویکرد سبب می شود که آسودگی خیال در روابط مالی و اقتصادی صورت بگیرد.

در صورتی شرکت به سمت ورشکستگی برود شرایط خوبی در پروسه ثبت شرکت دیده می شود. به طور کلی یک سری اصول تحقیقات لازم دیه می شود که کیفیت شرکت را بیشتر می کند و تنظیم روابط مدنی و اجتماعی نیز بهبود می یابد. 

به هر صورت نیاز است که مقررات لازم در پروسه ثبت شرکت رعایت شود در غیر این صورت مشکلات خاصی ایجاد می شود و دردسر هایی به همراه خواهد داشت.

01
مطالب مهم
طرح صنعتی انواع گسترده‌­ای از محصولات صنعتی و صنایع‌دستی را شامل می­‌شود ...
ثبت طرح صنعتی

ثبت شرکت های خارجی

ثبت شرکت های خارجی یک سری شرایط و اصول خاص خود را دارد. به طور کلی برای اینکه یک شرکت خارجی بتواند عملیات تجاری در ایران انجام دهد نیاز به رعایت دو شرط است.

شرط اول اینکه می بایست در کشور خود به صورت قانونی شناخته شده باشد. دقت شود که اثبات این امر بسیار مهم است و می بایست به واسطه مرجع ثبت شرکت ثابت شود.

مورد دوم اینکه نیاز است که یک سری آیین نامه برای ثبت شرکت ارزیابی شود. برای ثبت شرکت های خارجی نیاز است که یک سری مدارک تنظیم شود. در ابتدا نیاز به اظهارنامه ثبت است، همینطور می بایست یک خسته مصدق از اساسنامه شرکت نیز تهیه شود. نیاز است یک نسخه مصدق از اختیارنامه عمده شرکت در ایران وجود داشته باشد

می بایست مجوزهای لازم از وزارتخانه یا سازمان های دولتی تهیه شود.

برای ثبت شرکت های خارجی نیز نیاز به انتخاب نام کامل شرکت است، می بایست نوع شرکت از نظر سهامی و ضمانتی و مختلط ارزیابی شود. می بایست مرکز اصلی شرکت بررسی شود. از سوی دیگر تابعیت شرکت می بایست مورد بررسی قرار بگیرد. مقدار سرمایه شرکت در تاریخ تقاضا اصول خاص خود را مدنظر قرار می گیرد و شاخص ویژه ای دارد.

 • همینطور می بایست دقت صورت بگیرد که مقدار سرمایه شرکت در تاریخ تقاضا بسیار اثر گذار است.
 • شرکت می بایست در راستای امور صنعتی و تجاری و مالی موقعیت مشخصی داشته باشد.

نقش ثبت شرکت در حقوق تطبیقی

از آنجایی که واژه حقوق تطبیقی در راستای ثبت شرکت اهمیت زیادی دارد و بارها نیز استفاده می شود بهتر است تعریف درستی از حقوق تطبیقی محسوب می شود.

در واقع بنا به تعریفی که از صورت حقوقدانان در زمینه حقوق تطبیقی دیده می شود این حقوق در واقع مطالعه حقوق دو یا چند کشور است که نشان می دهد سطح و وجود اشتراک و افتراق آنها به چه میزان است. این مطالعات به طور کلی یکی از مهمترین رشته ها در علم حقوق محسوب می شوند.

حقوق دانان در این زمینه یک سری قوانین را به شکل ایده آل ارزیابی کرده اند. فرانسه و انگلیس و امریکا در لیست برترین کشورها در زمینه بررسی و تحلیل قوانین قرار ارند و توانسته اند درک درستی از اصول ثبت شرکت داشته باشند و در این راستا نظام حقوقی و شرایط مختلف بررسی شده است.

شما جهت امور دعاوی صنعتی و تجاری میتوانید به این صفحه مراجعه فرمائید.

نتیجه ی عدم ثبت شرکت

اینکه فکر کنید بدون ثبت شرکت می توانید عملکرد اصولی شرکت را طی کنید سخت در اشتباهید!

چون نتیجه ی عدم ثبت شرکت به زودی به شما نشان داده می شود و درگیر خواهید شد. در هر صورت باید این نکات را مدنظر قرار دهید که اگر پروسه ثبت شرکت طی نشود احتمال اینکه برای همیشه شانس ثبت شرکت به شما داده شود از بین می رود.

در این زمینه پروسه بررسی دقیق ثبت شرکت ارزیابی شده است و می تواند موقعیت مشخصی را مدنظر قرار دهد. عدم ثبت شرکت نوعی تخلف است و اگر طولانی شود دردسرساز می شود. هر شرکت خارجی می بایست به واسطه شعبه یا نماینده خود پروسه قانونی را در ایران طی کند ثبت آن به دقت صورت بگیرد در غیر این صورت مشکل ایجاد می شود.

مثلاً فرض کنید که برای پیشرفت کار خود یک دستگاه یا وسیله خریداری کنید اما از نظر منابع مالی در وضعیت خوبی قرار ندارید در این راستا به کمک بانک برای دریافت تسهیلات نیاز دارید دقت کنید که قانون تجارت در این زمینه ارزیابی درستی می شود و به شرکت سهامی خاص می تواند تا ده برابر سرمایه اولیه را اعطا سازد.

در صورتی که فعالیت شما نیاز به مجوز داشته باشد این مجوز به فرد داده نمی شود و او باید پروسه ثبت شرکت را به دقت طی نماید. دقت شود که ثبت شرکت به طور کلی یک سری مزایا دارد و می توان روابط رسمی و قانونی برای شرکت را بیشتر از قبل مدنظر قرار دهد در غیر این صورت دردسرساز می شود.

زمانی که فعالیت را آغاز میکنید این امکان وجود دارد که تا مدتی به صورت حقیقی فعالیت خود را ادامه دهید و این موضوع سبب می شود که پروتکل های ثبت شرکت ارزیابی شود. شفاف سازی در این زمینه بخش مهمی از عملکرد را در نظر می گیرد.

ثبت شرکت

آیا خودمان میتوانیم ثبت شرکت نماییم؟

پروسه ثبت شرکت به واسطه سیستم های جدید اینترنتی به شکلی شده است که خود شخص نیز این امکان را دارد که بتواند اقدام به ثبت شرکت نماید.

از سوی دیگر ثبت صورت جلسه تغییرات شرکتی نیز به صورت اینترنتی ارزیابی شده است و افراد به جای اینکه مراجعه حضوری به اداره کل ثبت شرکت داشته باشند( به واسطه سامانه های اینترنتی ) می توانند اقدام به ثبت شرکت نمایند.

 در سامانه ثبت شرکت نیاز است که فرم ها و اطلاعات درخواستی مربوطه تکمیل شود. از سوی دیگر راهنمای انجام فرایند پذیرش درخواست برای انواع ثبت شرکت ارزیابی می شود. شرکت ها و موسسات غیر تجاری در سامانه اینترنتی نیز به صورت اصولی قابل دسترسی هستند.

در واقع پس از ورود اطلاعات به سامانه اینترنتی این شرایط را دارید که کد رهگیری دریافت کنید و به همین رویکرد تصمیمات لازم را دنبال کنید و نتیجه بگیرید و همه چیز در این زمینه برای شما فراهم است.

علاوه بر اینکه مشخصات متقاضی برای تکمیل فرم نیاز است باید یک سری اصول دیگر مشخص باشد. مثلاً نام شرکت یکی از موارد بسیار مهم است شرکت می بایست نام مخصوص برای خود داشته باشد. اشخاص حقوقی نیز مانند اشخاص حقیقی می بایست نام داشته باشند و عملیات تشخیص آسانتر شود. یکی از اقدامات اولیه برای ثبت شرکت، انتخاب نام است.

سرمایه شرکت یکی از مهمترین و اساسی ترین عوامل تجارت محسوب می شود و یکی از راه های مهم کسب منفعت و اعتبار بیشتر است. هرچه سرمایه بیشتر باشد شرکت اصول و قوانین بهتری به خود می گیرد.

هر شرکتی نیاز به سرمایه دارد تا این امکان فراهم شود که بتواند عملیات و فعالیت خود را مرتفع سازد و این موضوع سبب می شود که اعتبار لازم برای شرکت تضمین شود. به طور کلی در قانون سقف سرمایه مشخص نشده است.

موضوع دیگر این است که باید سهام شرکا مشص شود. در واقع سهام هر شرکت سهامی می بایست به صورت مساوی تقسیم شود و هر یک از قطعات سهم خاص خود را داشته باشن. سهم در واقع به قطعاتی گفته می شود که مجموعه ای از سرمایه را تشکیل داده اند. سهم بخشی از سرمایه شرکت سهامی است که سطح مشارکت و تعهدات و منافع صاحب آن را مشخص می سازد.

موضوع فعالیت شرکت از دیگر موارد مهم در ثبت است. در واقع موضوع یعنی شرکت برای انجام چه کاری ثبت شده است. موضوع باید مشروع باشد و بر اشاش منافع عقلانی تضمین شده باشد. از سوی دیگر مدیران نمی توانند از میزان حدی که برای موضوع ارزیابی شده است تجاوز نمایند.

مدت زمان فعالیت به این معنی است که شرکت برای چند ماه یا چند سال تشکیل شده است و یا برای یک مدت نامحدود تشکیل شده است در صورتی که برای مدت محدود باشد می بایست مدت آن مشخص شود و زمانی که انقضای شرکت گذشت به صورت خود به خود منحل و برچیده می شود.

مرکز اصلی شرکت از دیگر موارد مهمی است که نیاز به تعیین دارد. در واقع باید بررسی صورت بگیرد و در صورتی که شرکت چند مرکزی است نیاز است که یک مرکز به عنوان اصلی ترین مشخص شود.

شما میتوانید برای امور ثبت طرح صنعتی به این صفحه مراجعه فرمایید.

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند

اگر تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند را ندانید ادامه راه برایتان سخت خواهد شد!

یک سری امتیازات متفاوت در خصوص تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند دیده می شود که دانستن آنها می تواند مسیر را هموار سازد.

یک شرکت می بایست در ابتدا نام خود را بر اساس اصول قانونی به ثبت برساند و در قالب یک شرکت تجاری فعالیت خود را آغاز کند در نهایت محصولات خود را به تولید برساند. در صورتی که اگر شرکت محصولات خود را به نام ثبت شده وارد بازار نکند اولاً مشتری به محصول اعتماد نمی کند و دوماً اینکه رقبا به راحتی می توانند محصول را کپی کنند و نام خود را بر روی آن بگذارند.! وقتی برند برای شرکت به ثبت میرسد، شرکت یک اصول خاص برای خود در نظر می گیرد و این رویکرد سبب می شود که همه چیز در وضعیت موقت یا دائم از سوی مالک به او منتقل شود.

برند یک شرکت سبب می شود که محصول مخصوص همان شرکت در ذهن افراد نقش ببندد و این موضوع اهمیت زیادی در رشد شرکت دارد. دقت شود که برای ثبت برند تجاری نیاز است که فرم اظهارنامه به درستی تکمیل شود. نیاز است که مدارک لازم اعم از شناسنامه و کارت ملی برای اشخاص حقیقی و پروانه مدنظر قرار بگیرد. از سوی دیگر نیاز به کپی یا تصویر از علامت و توضیحات لازم است و می بایست کپی برابر اصل مدارک نیز توسط وکیل مدنظر واقع شود.

دقت شو که تنظیم مدارک و ارجاع آن به اداره مالک صنعتی از دیگر مواردی است که در پروسه ثبت شرکت نیاز است.

یک موضوع مهم این است که تنظیم مدارک و ارجاع آن به اداره مالکیت صنعتی باید صورت بگیرد و همینطور نیاز است که از حق تقدم توسط متقاضی استفاده شود تا تقاضای ثبت نیز دنبال شود.

امتیازات برای ثبت شرکت و برند با هم فرق دارد. مثلاً امتیازات ثبت شرکت این است که سبب اعتبار قانونی شکرت می شود، کنترل قانونی از فعالیت های شرکت صورت می گیرد. شرایط برای اخذ وام از نهادهای دولتی بهبود می یابد. سود بسیار زیادی برای معامله های خاص در نظر گرفته می شود.

امتیازات برای ثبت برند از دیگر موارد مهم است.

اول اینکه حق استفاده انحصاری از یک عاملت خاص در نظر گرفته می شود. سبب می شود که جلوی استفاده دیگر شرکت ها از نام تجاری شرکت گرفته شود. از علامت تجاری شرکت سو استفاده نمی شود.

01
مطالب مهم
طرح صنعتی انواع گسترده‌­ای از محصولات صنعتی و صنایع‌دستی را شامل می­‌شود ...
کارت بازرگانی

نحوه ثبت شرکت در ترکیه و مزایای آن؟

کسانی که به فکر ورود به دنیای سرمایه گذاری هستند حداقل یک بار به ثبت شرکت در ترکیه فکر کرده اند!

ترکیه در لیست کشورهای خوب در بین همسایه های ایران است که هم دسترسی به آن مناسب است و هم شرایط به صورتی است که می توان انتظار رشد مناسب تجاری و اقتصادی در این کشور داشت.

شما برای ثبت شرکت نیاز به شریک ترک ندارید و این موضوع یکی از بهترین مزایای ثبت شرکت در ترکیه محسوب می شود وقتی این روش را انتخاب کنید شرایط برای دریافت اقامت در این کشور برای شما آسانتر می شود. به طور کلی سفر به 10 ها کشور دنیا بدون داشتن ویزا برای شما آسانتر می شود. از سوی دیگر هزینه برای اجاره شرکت و خانه در ترکیه به نسبت تهران بسیار ارزانتر است و هزینه نگهداری شرکت نیز مناسب تر است.

نیاز به پرداخت هزینه ثابت و پرداخت مالیات ندارید و این موضوع سبب می شود که سطح سودآوری شرکت بیشتر شود. عدم پرداخت هزینه ثابت و پرداخت مالیات به واسطه درآمد شرکت مدنظر قرار می گیرد.

یکی از شرکت های خوب برای ثبت در ترکیه شرکت با مسئولیت محدود است. این مدل از شرکت ها نیاز به حداقل یک نفر و حداکثر 50 نفر هستند و به طور کلی مسئولیت شرکا بر اساس میزان سرمایه آن مشخص می شود. حداقل سرمایه برای تاسیس این سبک از شرکت ها در ترکیه 5 هزار لیر بررسی شده است.

شرکت سهامی در ترکیه مدل دیگری است که می تواند اثرگذاری خاص خود را داشته باشید. سرمایه مورد نیاز برای این شرکت ها به صورت مساوی تقسیم می شود و به طور کلی تعداد سهام شرکا حداقل می بایست 5 نفر باشد. این مدل از شرکت ها در راستای سهام خریداری ارزیابی می شود.

شرکت های سهام خاص و عام در ترکیه به ترتیب شامل سهامداران زیر 250 نفر و سهامداران بالای 250 نفر است. از سوی دیگر شرایط برای تاسیس شرکت تضامنی در ترکیه نیز وجود دارد. شرکت مختلط در ترکیه نیز از مواردی است که بر اساس میزان سرمایه اولیه ارزیابی می شود.

برای ثبت شرکت در ترکیه به یک سری مدارک لازم دارید:

هر شخص می بایست اصل پاسپورت خود را تنظیم کند و اعتبار پاسپورت وی می بایست بیش از 6 ماه باشد. نیاز به دو قطعه عکس رنگی است و می بایست چندیم اسمی انتخابی برای شرکت مدنظر قرار بگیرد. زمینه فعالیت شرکت بسیار مهم است و باید درصد سهام هر یک از شرکا در شرکت نیز مشخص باشد. بسیار مهم است که آدرس دفتر در ترکیه نیز به ثبت برسد.

شرایط ثبت شرکت پیمانکاری

برای بررسی شرایط ثبت شرکت پیمانکاری یک نکته مهم است که نوع شرکت دقیقاً مشخص شود، اینکه شرکت سهامی خاص یا مسئولیت محدود نیز مدنظر قرار می گیرد.

اعتبار بیشتر برای شرکت های سهامی خاص نیز به واسطه شرکت های مناقصه گذار بررسی می شود. دقت شود که به طور کلی موقعیت ثبت شرکت پیمانکاری به اینصورت است که می بایست حداقل سه نفر عضو و دو نفر بازرس وجود دارد و دقت شود که دو نفر بازرس نباید از اعضا انتخاب شوند. نیاز است که حداقل سرمایه 35 درصدی برای این شرکت بررسی شود که نزد یکی از بانک های کشور سپرده گذاری می شود. حداقل سرمایه برای شرکت های پیمانکاری تنها 100 هزار تومان تعیین شده است.

مدارک که برای ثبت شرکت پیمانکاری نیاز است تکمیل و ارائه فرم تعیین نام شرکت است و می بایست فرم مشخصات اعضا نیز تکمیل شود و همینطور سه نسخه اساسنامه شرکت سهامی خاص نیز باید مشخص شود. به طور کلی دو برگ اظهارنامه از حسابداری ثبت مدنظر است.

نیاز است که گواهی عدم سوء پیشینه کیفری برای همه اعضای هیئت مدیره مدنظر قرار می گیرد. به طور کلی می بایست مدارک شناسایی همه سهامداران و بازرسین می بایست برابر با اصل شده و اجرا شود.

ثبت شرکت پیمانکاری بیشتر در زمینه ساختمان، راه و ترابری، صنعت و معدن، تاسیسات و تجهیزات و کشاورزی و همینطور آب است. بسیار مهم است که موقعیت مناسب در زمینه کاوش های زمینی و ارتباطات نیز ارزیابی شود و سطح مشخصی در راستای نیرو و نفت و گاز نیز مدنظر قرار می گیرد. به هر صورت شرکت های پیمانکاری پس از ثبت نیاز به تعیین رتبه رشته مورد فعالیت دارند.

سوالات متداول در مورد ثبت شرکت

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی قادر به ثبت شرکت در ایران هستند. افراد خارجی می توانند با دریافت کد از سامانه ثبت شرکتها، هویت پیدا کرده و یکی از اعضای یک شرکت ایرانی شوند.

شرکت­های با مسئولیت محدود با حداقل ۲ عضو، سهامی خاص با ۳ عضو ( به همراه دو نفر بازرس یعنی جمعا 5 نفر )، سهامی عام با ۵ عضو و تعاونی با ۷ عضو قابل ثبت هستند.

درباره ما

گروه حقوقی وثبتی آرشا با بیش از ۱۲ سال سابقه درخشان در خصوص امور حقوقی ثبت شرکت، ثبت برند، اخذ کارت بازرگانی، و … به فعالیت پرداخته و این تجربه گران بهاء را به هم میهنان عزیز ارائه می نماید.

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید...

دیدگاه (2)

 1. حامد علیزاده
  18 می 2021

  بسیار عالی و کامل بود
  فقط من تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند رو به خوبی متوجه نشدم؟
  میشه یه راهنمایی کنید مرسی

  • ثبت آرشا
   18 می 2021

   سلام برای مشاره ثبت شرکت شما همین صفحه رو به خوبی مطلالعه کنید به جواب میرسید
   اگر میخواید کامل تر باشه اطلاعاتتون به این لینک مراجعه کنید
   ثبت برند

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما

ایمیل

Call Now Buttonتماس بگیرید
توسعه و طراحی یافته توسط تیم طراحی و توسعه وب آماردوب