ثبت طرح صنعتی

سر فصل ها (جهت مشاهده کلیک کنید)

ثبت طرح صنعتی به افزایش اعتبار محصول می تواند کمک شایانی کند، هر محصولی برای اینکه نظر مشتری را به خود جلب کند نیازمند داشتن یک طرح صنعتی مناسب و ایده آل است، نباید آن را با یک طرح فنی که تنها استفاده از کالا را آسان تر می کند اشتباه گرفته شود.

 

 

دسترسی سریع

آرشا طرح صنعتی

“ثبت طرح صنعتی” چیست؟

طرح صنعتی باید به ثبت برسد تا که افراد موقعیت طلب و سود جو به خود اجازه سو استفاده ندهند.

ثبت طرح صنعتی جایگاه بسیار مهمی در صنعت دارد بعد از اینکه طرح مورد نظر صنعت ثبت شود یک سری حقوق معنوی برای این طرح در نظر گرفته خواهد شد که رعایت این حقوق تعیین شده بسیار با ارزش است و عدم توجه به این حقوق نتایج جالبی به دنبال نخواهد داشت.

آنچه که در ثبت طرح صنعتی بسیار مهم است، انجام صحیح مراحل ثبت طرح می باشد باید بتوان این مراحل را پشت سر هم و با رعایت تمامی نکات و قوانین سپری کرد تا که در آخر بتوان طرح را به ثبت رساند.

 بنابراین می توان گفت انجام درست و صحیح مراحل ثبت طرح صنعتی کاملا ضروری است تا بتوان مهر ثبت رسمی را برای طرح بدست آورد و ارزش و همچنین اعتبار طرح مد نظر را دو برابر کرد.

روزانه ممکن است طرح های مختلفی با ایده های نوین و بی نظیر وارد بازار شود و این ایده های پر سروصدا نظر افراد مختلفی را به خود جلب خواهد کرد.

 و به همین خاطر افراد سود جو بسیاری به دنبال این طرح خواهند بود تا با تولید نمونه های بسیار مشابه این طرح بتوانند اعتبار آن را زیر سوال ببرند و خود مالک آن طرح شوند به همین خاطر است که ثبت رسمی یک طرح صنعتی از جهات مختلفی اهمیت دارد و نباید پشت گوش گذاشته شود و حتما باید مراحل رسمی ثبت طرح به طور مستمر پیگیری شود.

مدارک لازم برای ثبت طرح صنعتی؟

ثبت طرح صنعتی یک راه حل بسیار مناسب برای جلوگیری از سواستفاده افراد سود جو می باشد برای اینکه طراحان بتوانند ایده های خود را حفظ کنند باید آن را به ثبت برسانند.

ثبت طرح های صنعتی مختلف با انجام یک سری مراحل خاص امکان پذیر است، در صورتی که طراحان بتوانند این مراحل را به خوبی پشت سر بگذراند آنگاه می توانند طرح های خود را به طور رسمی ثبت کنند.

اشخاص حقیقی که متقاضی ثبت طرح هستند باید مدارک مورد نیاز را به همراه داشته باشند 

 • از جمله این مدارک می توان به کپی شناسنامه و همچنین کپی کارت ملی متقاضی اشاره کرد.
 • علاوه بر این باید کپی شناسنامه و کارت ملی فرد طراح نیز موجود باشد تا که هویت مالک طرح به خوبی مشخص باشد

برای ثبت طرح حتما باید عکس های مشخصی از طرح گرفته شود، به عنوان مدرک همراه شخص متقاضی آورده شود

 • دیگر مدارک مثل آدرس مشخص، شماره تلفن ثابت و همراه تا که بتوانند با صاحب طرح در ارتباط باشند و ارائه کدپستی و ایمیل نیز برای ثبت طرح نیاز است.

اگر شرکت و یا شخص حقوقی خاصی خواستار ثبت طرحی مشخص باشد چه؟

باید مدارک ویژه و مخصوصی را به همراه بیاورد، تمامی اعضا و صاحبان شرکت باید کپی شناسنامه و کارت ملی را برای مشخص کردن هویت خود به همراه بیاورند و خود شخص طراح نیز باید کپی شناسنامه و کارت ملی را داشته باشد.

هنگامی یک شرکت می خواهد طرحی را به ثبت برساند باید آخرین تغییرات اعمال شده بر شرکت را ثبت کند و مدارک مربوط به ثبت شرکت را نیز به همراه داشته باشد،

 در ادامه باید عکس واضح از نمونه طرح به همراه آدرس، کد پستی مشخص، شماره تلفن ثابت و حتی شماره تلفن همراه و ایمیل را نیز به عنوان مدارکم لازم به اداره تحویل دهند.

01
مطالب مهم
در انتخاب نام جهت ثبت شرکت ،باید به نکات زیر توجه کنید …
ثبت برند

مراحل ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی در داخل کشور با خارج از کشور فرق می کند، در داخل از کشور ثبت طرح صنعتی آسان تر است.

اظهارنامه ای دقیق و کامل در سایت برای ثبت طرح صنعتی ارائه داده می شود، متقاضی باید بتواند تمام این اظهارنامه را با دقت تکمیل کند و سپس اظهار نامه تکمیل شده توسط کارشناسان ماهر مورد بررسی قرار می گیرد بعد از اینکه صحت اظهارنامه پرشده تایید شود آنگاه قانون از طرح حمایت می کند و دیگر کسی نمی تواند به شکل غیر قانونی آن طرح را به نام خود بزند.

در خارج از کشور نیز می توان طرح را به ثبت رساند، برخی از ایده ها و طرح ها که ارزش بسیار بالایی دارند با ثبت در خارج از کشور مزایای بیشتری برای صاحب طرح به همراه خواهد داشت، 

به همین خاطر افراد زیادی خواستار ثبت طرح صنعتی خود در خارج از کشور هستند.

 ثبت رسمی طرح در خارج می تواند به شکل ثبت ملی، ثبت منطقه ای و ثبت بین المللی انجام شود.

 در ثبت ملی ابتدا باید با مطالعه کافی یک کشور را انتخاب کنید و قوانین آن کشور را نیز به خوبی مطالعه کنید، سپس باید جهت ترجمه تمامی مدارک طرح خودتان اقدام کنید و این مدارک را به یک فرد کاربلد و با سواد در زمینه ثبت طرح تحویل دهید تا مراحل قانونی ثبت ملی طرح شما را به خوبی انجام دهد.

گاه می توان یک طرح را در بین چند کشور به ثبت رساند و از این طریق آن چند کشور از طرح حمایت خواهند کرد.

طرح صنعتی و مزایای ثبت آن

در هر کشور صنعت اهمیت زیادی دارد، وقتی که طرحی جدید وارد بازار می شود باید از آن حمایت کرد، باید بررسی های لازم بر روی طرح انجام شود تا که بتوان از آن طرح به خوبی استفاده کرد هرچه طرح مورد نظر مهم تر باشد خطرات بیشتری ممکن است آن را تهدید کنند

به همین خاطر همیشه طراحان و ایده پردازان صنعتی یه ترس و دغدغه بزرگی در مورد طرح خود و حفظ آن دارند به همین خاطر است که یک راه حل مناسب و ایمن به طراحان مختلف صنعتی پیشنهاد شده است آن ها می توانند طرح های خود را با داشتن مدارک لازم و مورد نیاز به ثبت برسانند. 

ثبت طرح صنعتی باعث می شود تا از طرح شما محافظت شود و همه طرح را با نام طراح آن بشناسند و دیگر نیازی به نگران بودن در رابطه با دزدیده شدن نقشه طرح و یا سوء استفاده دیگران نیست.

 باید توجه داشت که طرحی که به ثبت می رسد از ارزش بالاتری نیز برخوردار است و به عبارتی می توان گفت در تمام کشور آن را به رسمیت خواهند شناخت و به خوبی می توان از آن استفاده کرد.

الزامات قانونی ثبت طرح صنعتی

در این قسمت می خواهیم به بررسی الزامات مهم قانونی در ارتباط با ثبت طرح صنعتی بپردازیم. 

طرح صنعتی را بعد از تکمیل شدن باید به ثبت رساند با گذر زمان ممکن است طرح صنعتی به خطر بیفتد و افرادی از روش های غیر قانونی به دنبال راهی برای تصاحب آن طرح باشند، به همین خاطر باید بعد از اتمام کار طرح نسبت به ثبت قانونی و رسمی آن اقدام کنید. 

قبل از ثبت طرح بهتر است تا از هر گونه انتشار و جلب نظر در رسانه و سایر مطبوعات خودداری کنید، بهتر است تا قبل از ثبت طرح صنعتی از آن استفاده نشود و فعالیت آن آغاز نگردد.

 به عبارتی می توان اینطور گفت که ثبت رسمی طرح به معنای گرفتن شناسنامه برای مشخص کردن هویت طرح می باشد و همه ما می دانیم که داشتن شناسنامه از واجبات است و نباید آن را نادیده گرفت. 

در هنگام ثبت طرح اظهار نامه ای در اختیار طراح و متقاضی قرار گرفته خواهد شد تمامی قسمت های این اظهارنامه باید تکمیل شود و سپس توسط شخص مورد نظر باید به امضا برسد،

ثبت طرح صنعتی کار چندان دشواری نیست …

 کافی است تا تمامی مدارک طرح را آماده کنید و مراحل ثبت را با دقت و حوصله سپری کنید و سپس بعد از تکمیل فرم و ارائه اطلاعات، طرح شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت درست بودن تمامی ویژگی ها، طرح شما به ثبت خواهد رسید. 

زبان اظهار نامه و زبان مدارک باید با همخوانی داشته باشد، این یعنی مدارک و اظهار نامه باید به زبان فارسی تهیه شده باشند در غیر این صورت اگر اظهار نامه به زیان دیگری باشد، آنگاه تمامی مدارک نیز باید به صورت کامل به زبان مورد نظر ترجمه شوند تا مشکلی در روند ثبت طرح صنعتی به وجود نیاید.

01
مطالب مهم
ثبت تغییرات شرکت نیز مانند ثبت خود شرکت الزامی است منظور از تغییرات و تصمیمات شرکت ها ...
ثبت تغییرات شرکت

مراحل ثبت الکترونیکی اظهارنامه

برای اینکه بتوان به شکل کاملا الکترونیکی اظهار نامه مربوط به ثبت طرح صنعتی را به ثبت رساند باید مراحل مشخصی را طی کرد برای مثال در مرحله اول باید از طریق سایت معتبر و رسمی مربوط به ( اداره کل مالکیت صنعتی ) اقدام کرد.

با وارد شدن به سایت می توان به شکل کاملا آنلاین و مجازی برای ثبت اظهار نامه اقدام کرد. 

در ابتدا بعد از ورود به سایت یک تعهد نامه برای شما ظاهر خواهد شد که این تعهد نامه به شما اطلاع می دهد که از این پس تمام مراحل مربوط به ثبت طرح صنعتی شما به شکل الکترونیکی در حال پیگیری است و شما نیز می توانید مراحل مربوط به ثبت طرح را از طریق سایت دنبال کنید. 

 • ثبت الکترونیکی اظهارنامه طرح به کارهای اداری شما سرعت می بخشد و خیلی راحت در خانه و هر جایی که باشید می توانید مدارک خود را ارائه دهید و فرم را به شکل آنلاین پر کنید 
 • بعد از پر کردن فرم تمام اظهارات شما مورد ارزیابی قرار می گیرد، کارشناسانی هستند که به اظهار نامه های الکترونیکی پر شده نظارت می کنند تا صحت و درستی اظهار نامه پر شده شما را تایید کنند. 
 • در سایت شما باید نوع اظهارنامه مد نظر خود را انتخاب کنید سپس اطلاعات مربوط به مالک اظهار نامه را با دقت پر کنید، اظهار نامه الکترونیکی به شکل کاملا واضح و دقیق نوشته شده است تا شما به راحتی بتوانید آن را تکمیل کنید. 

هر قسمت سایت گزینه ثبت اطلاعات دارد که به شما کمک می کند تا هر قسمت از فرم را که تکمیل کردید به ثبت برسانید تا از حذف مطالب پر شده جلوگیری شود 

برای شما امکان ویرایش مطالب نوشته شده هم وجود دارد سایت اداره کل مالکیت صنعتی کاملا هوشمندانه طراحی شده است در موارد بسیار زیادی اقدام ثبت طرح صنعتی از طریق سایت نسبت به اقدام حضوری به صرفه تر خواهد بود و در زمان شما نیز صرفه جویی خواهد شد.

طرح صنعتی

طرح صنعتی در طی یک ایده از سوی طراح به وجود می آید هر طرح صنعتی می تواند به افزایش اعتبار یک محصول کمک شایانی کند. 

اگر طرح صنعتی از هر نظر عالی باشد نظر شرکت ها و موسسات مختلف را جلب خواهد کرد و افراد زیادی خواستار استفاده از آن طرح صنعتی خواهند بود به همین خاطر همواره پیشنهاد می شود تا طرح صنعتی تولید شده خود را به ثبت برسانید تا که مورد حمایت قانون قرار بگیرد و آنگاه بتوانید از مزایای طرح صنعتی استفاده کنید. 

طرح صنعتی به ثبت رسیده از نظر قانونی بسیار مورد احترام قرار می گیرد به همین خاطر اگر کسی به دنبال تقلید آن طرح باشد حتما با او برخورد خواهد شد.

 اما اگر طرح صنعتی در سایت ثبت نشود آنگاه در صورت جعل و تقلید از آن قانون نمی تواند هیچ گونه حمایتی نسبت به طرح صنعتی ثبت نشده انجام دهد. 

هر طرحی را نمی توان به عنوان طرح صنعتی معرفی کرد، طرح های صنعتی جنبه کاربردی و فنی ندارند و به شما کمک می کنند تا بتوانید فروش محصول خودتان را چند برابر کنید و به غیر از این جنبه کاربردی دیگری ندارد، 

در بسیاری از موارد طرح صنعتی را با سایر طرح ها اشتباه می گیرند در ابتدا باید طرح صنعتی باشد تا به ثبت برسد در غیر این صورت امکان ثبت آن وجود نخواهد داشت.

ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی در داخل کشور

برای ثبت طرح صنعتی در داخل کشور باید تمامی مراحل مربوط به پر کردن اظهار نامه و تحویل دادن تمامی مدارک مورد نیاز را به اداره مالکین طرح انجام دهید با ثبت طرح صنعتی در داخل کشور، اعتبار و ارزش کار خود را تا حد زیادی می توانید افزایش دهید. 

برای اینکه طرح صنعتی را در داخل کشور به ثبت برسانید باید نسبت به تکمیل تمامی مدارک اقدام کنید، ارائه مدارک کامل مهم ترین بخش به ثبت رساندن طرح شما است اولویت با مدارک مربوط به شناسایی هویت طراح است 

در شرایطی که یک شرکت بخواهد طرحی را برای اعتبار شرکت به ثبت برساند باید تمامی مدارک مربوط به هویت صاحبان شرکت را ارائه دهد. 

طرح صنعتی ممکن است دو بعدی و یا سه بعدی باشد به همین خاطر نحوه عکس برداری از طرح نیز متفاوت خواهد بود.

 برای طرح های تک بعد گرفتن 5 تا 6 عکس کافی است، برای طرح ها یدو بعدی و سه بعدی نیز می توان 5 عکس برای تکمیل پرونده تحویل داد 

و همچنین برای طرح صنعتی سه بعدی میتوان یک ماکت مناسب و ویژه آماده کرد تا از طریق آن شکل واضح و کامل طرح را بتوان به ثبت رساند، در زمان استفاده از ماکت نیز باید به ابعاد آن توجه شود تا در سایز استاندارد باشد در غیر این صورت پذیرفته نخواهد شد. 

در ثبت طرح صنعتی در داخل کشور شرایطی وجود دارد که گاه طراح نمی خواهد اسم او در اظهار نامه ذکر شود و کسی نام طراح را بداند در این موارد باید یک نوشته کتبی و ویژه از سوی طراح تهیه شود و اسکن شود تا که در ثبت داخلی طرح صنعتی نامی از طراح برده نشود. 

هزینه های مربوط به اظهار نامه نیز باید با رسید ثبت شود گاه ممکن است یک شرکت بخواهد چند تا طرح صنعتی را همزمان به ثبت برساند که در این شرایط نیز باید رسید تمامی هزینه های مربوط به اظهار نامه را تحویل دهند.

ثبت طرح صنعتی در خارج از کشور

محصولات بسیاری را می توان به خارج از کشور صادر کرد، این محصولات با داشتن یک طرح صنعتی ثبت شده از اعتبار بالاتری برخوردار خواهند بود. 

اگر طرح صنعتی یک محصول را بتوان در خارج از کشور نیز به ثبت رساند، آنگاه می توان از طرح صنعتی خود در کشورهای خارجه حمایت کرد و از مزایای قانونی ثبت رسمی طرح صنعتی در خارج از کشور استفاده کرد. 

برای ثبت طرح در خارج از کشور روشهای مختلفی وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد، هر کشوری قوانین خاصی دارد و در ارتباط با اظهار نامه ثبت طرح نیز همین موضوع صادق است. 

باید بتوان مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح را به زبان کشور مورد نظر ترجمه کرد و تمامی قسمت های اظهارنامه را به طور دقیق تکمیل کرد و در آخر مراحل اداری مربوط به ثبت طرح شما در خارج از کشور پیگیری خواهد شد و نتیجه به شما گزارش می گردد. 

در شرایط خاصی شرکت های مختلف تمایل دارند تا طرح صنعتی مورد نظر خود را در چند کشور به ثبت برسانند و از حمایت چند کشور در راستای حفظ طرح خود استفاده کنند، 

این موضوع امکان پذیر است تنها کافی است تا از روش منطقه ای استفاده کنید، در این روش اظهار نامه مربوط به ثبت طرح صنعتی خود را باید به چند کشور تسلیم کنید تا مورد بررسی قرار بگیرد. 

ثبت بین المللی طرح صنعتی نیز طرفداران زیادی دارد با ثبت بین المللی طرح می توانید از مزایای بسیار زیادی بهره ببرید، ثبت طرح صنعتی در کل برای شما منافع زیادی را به دنبال خواهد داشت، حال فرض کنید که اگر طرح شما به شکل بین المللی به ثبت برسد، پس حتما مزایای بسیار بیشتری را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

مدت زمان مورد نیاز برای ثبت طرح های صنعتی چقدر است؟

زمان مربوط به ثبت طرح صنعتی معمولا متغیر است ولی بیشتر در بازه زمانی 6 ماه امکان پذیر است.

لازمه به ذکر است که عوامل بسیاری در طولانی تر کردن و یا کوتاه تر کردن زمان طرح صنعتی دخالت دارند، برای مثال نوع طرح صنعتی شما در روند پیگیری پرونده اهمیت زیادی دارد 

و این که آیا شرکت و یا موسسه خاصی نسبت به طرح صنعتی شما اعتراض دارد یا نه، زیرا گاه یک سری شکایات و مسائلی در مورد نارضایتی برخی موسسات نسبت به طرح صنعتی مورد نظر مطرح می شود که این موارد می تواند بازه زمانی تکمیل مراحل ثبت طرح صنعتی را طولانی تر کند. 

یک نکته بسیار مهم این است که گاه در اداره مالکیت معنوی تعداد مراجعه کنندگان برای ثبت طرح بسیار زیاد است و این شرایط موجب می شود تا روند پیگیری پرونده شما کند تر پیگیری شود. 

همیشه تجربه و داشتن اطلاعات نتیجه بخش است در مسائل اداری مربوط به ثبت طرح نیز همین موضوع صادق است هر چه بیشتر در این زمینه اطلاعات داشته باشید آنگاه سریع تر می توانید طرح خود را به ثبت برسانید.

01
مطالب مهم
ممکن است علامت تجاری در مرحله انتشار در روزنامه که مرحله اعلام به عموم است معترضانی پیدا نماید ...
دعاوی مربوط به برند تجاری و طرح صنعتی

چگونه می توان از طرح های صنعتی حمایت کرد؟

زمانی که طرح صنعتی با موفقیت به ثبت برسد آنگاه در مورد آن قوانینی مطرح خواهد شد که این قوانینت از حقوق طرح شما حمایت خواهد کرد و از طرح شما پشتیبانی خواهد کرد.

 اشخاص مختلف اگر بخواهند از طرح صنعتی ثبت شده استفاده کنند باید اجازه طراح و یا مالک طرح را داشته باشند در غیر این صورت قوانین را زیر پا گذاشته اند و طراح می تواند از آن ها در این جهت شکایت کند و خواستار لغو فعالیت های انجام شده با طرح مورد نظر باشد. 

ساخت طرح ثبت شده بدون اجازه صاحب آن طرح امکان پذیر نیست، گاه برخی از افراد یک طرح ثبت شده را به فروش می رساند این کار اشتباه است و برخلاف قوانین است، حتما در موضوعات مربوط به ساخت و فروش یک طرح صنعتی ثبت شده، طراح باید در جریان باشد تا که اجازه انجام آن را بدهد. 

هنگامی طرح صنعتی را به ثبت می رسانید، خیالتان راحت باشد 

چون دیگر امکان هیچ استفاده غیر قانونی از طرح شما وجود نخواهد داشت، مزایای ثبت طرح بسیار زیاد است و به همین خاطر تمامی طراحان صنعتی به دنبال ثبت طرح خود هستند با ارائه مدارک مورد نیاز و پرداخت هزینه های ثبت طرح، می توان به راحتی بعد از یک بازه زمانی تقریبا شش ماهه طرح خود را بثبت برسانید.

کدام طرح های صنعتی قابل حمایت نیستند؟

در هر بازه مشخصی طرح های زیادی پیشنهاد می شوند و به اشتباه به عنوان طرح صنعتی معرفی می شوند، و طراحان این طرح ها تمایل دارند تا بتوانند طرح های پیشنهادی خود را به ثبت برسانند تا که بتوانند از مزایای ثبت طرح صنعتی استفاده کنند ولی باید توجه داشت که هر طرحی را نمی توان به عنوان طرح صنعتی معرفی کرد.

طرح صنعتی برای جلب نظر مشتری و زیباتر کردن ظاهر بسته و کالا پیشنهاد می شود و این در حالی است که به اشتباه طرح هایی را که فقط جنبه فنی دارند و در ظاهر تاثیری ندارند را به عنوان طرح صنعتی معرفی می کنند و خواستار به ثبت رساندن آن هستند.

هر کالایی باید به گونه ای طراح شود تا مشتری بتواند به راحتی از آن استفاده کند، در طی ساخت کالا و بسته بندی آن ممکن است ایده های جالبی برای راحتی بیشتر جهت استفاده از کالا پیشنهاد شود،

 ولی آیا این پیشنهاد ها را می توان جز طرح صنعتی نام برد؟

 در پاسخ باید گفت که خیر اینگونه نیست در طرح صنعتی باید بتوان زیبایی و جنبه ظاهر و بیرون یک کالا را بهبود بخشید تا که بتوان تبلیغات بهتری برای محصول انجام داد و فروش آن را چند برابر کرد و نباید این طرح را با سایر طرح های دیگر اشتباه گرفت. 

می توان به عنوان نتیجه کلی چنین گفت که برای اینکه طرحی تحت حمایت قانون قرار بگیرد، ابتدا باید به عنوان طرح صنعتی تایید شود و سپس جهت ثبت طرح صنعتی از سوی اداره مالکیت معنوی اقدام شود.

کدام طرح های صنعتی تحت حمایت قانون قرار ندارند؟

نمی توان هر طرح صنعتی را به ثبت رساند، شرایطی وجود دارد که اگر طرح صنعتی شما این شرایط را داشته باشد آنگاه می توانید جهت ثبت آن اقدام کنید در غیر این صورت امکان ثبت رسمی برای طرح مورد نظر وجود ندارد. 

اولین و مهم ترین شرط برای به ثبت رساندن طرح، جدید و اصیل بودن آن است، یعنی باید طرح صنعتی جدید باشد تا بتوان آن را به ثبت رساند، طرح هایی که خیلی وقت است طراحی شده اند و افراد زیادی از آن اطلاع دارند اصیل شناخته نمی شود

ممکن است افراد بسیاری در نقاط مختلف از آن طرح استفاده کرده باشند و حتی به تقلید آن را به نام خود زده باشند. 

طرح صنعتی توسط طراح به وجود می آید…

و اگر طرح یک کپی و نوعی تقلید از نمونه طرح های قدیمی باشد، تایید نخواهد شد و امکان ثبت آن وجود نخواهد داشت، هر طرحی یک ایده در پشت آن است، این ایده باید جدید باشد و توسط طراح به وجود آمده باشد تا به ثبت برسد. 

یک موضوع مهم دیگر این است که برخی از طرح ها به دنبال انجام برخی فرآیند های فنی به وجود می آید، این طرح ها تحت حمایت قانون قرار نخواهند گرفت و نمی توان این موارد را به ثبت رساند.

در طراحی صنعتی آنچه که اهمیت دارد ظاهر و جنبه زیبایی کالا است، به کمک طرح صنعتی می توان شکل یک کالا را به گونه ای درآورد که نظر مشتری را به خود جلب کند.

به همین خاطر یک طرح صنعتی خوب و حرفه ای می تواند نتایج بسیار خوبی را برای فروش یک کالا به همراه داشته باشد. 

طرح صنعتی در قالب زیبا تر کردن بسته بندی و ظاهر کالا بکار می رود، گاه برخی از طرح ها هستند که می توانند به مشتری کمک کنند تا راحت تر از کالا استفاده کنند این سبک از طرح ها بیشتر جنبه فنی دارند و به عبارتی طی عملکرد فنی به وجود می آیند و جز طرح صنعتی به شمار نمی آیند به همین خاطر نمی توان آن ها را به عنوان یک طرح صنعتی به فروش رساند.

01
مطالب مهم
مطابق ماده ۳ قانون صادرات و واردات هر شخص اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی برای صادرات و واردات ...
اخذ کارت بازرگانی

آیا مالکین طرح های صنعتی می توانند به اشخاص ثالث اجازه بهره برداری بدهند؟

مالک طرح صنعتی این اجازه را دارد تا به هرکسی که بخواهد مجوز استفاده از طرح صنعتی را بدهد، برای اینکه این اجازه و مجوز استفاده از طرح رسمی و قانونی باشد، باید به ثبت برسد. 

عکس این موضوع نیز وجود دارد که اگر شخصی بدون اجازه صاحب طرح برای استفاده از طرح صنعتی اقدام کند، کا راو غیر قانونی خواهد بود و صاحب طرح به راحتی می تواند این قضیه را پیگیری کند و از شخص مورد نظر شکایت کند. 

یک قرارداد مبنی بر اجازه بهره برداری به شخص ثالث این مجوز را می دهد تا که به راحتی بتواند از طرح صنعتی مورد نظر استفاده کند، در ضمن مالک طرح می تواند شرایط و ضوابط خاصی را برای این قرار داد تعیین کند و شخص ثالث تنها در صورت قبول شرایط ذکر شده توسط طراح می تواند از طرح بهره برداری کند، در غیر این صورت قرارداد بین طراح و شخص ثالث بسته نخواهد شد.

چه کسی از حقوق طرح صنعتی برخوردار خواهد بود؟

اگر یک فرد مستخدم در حین فعالیت خود یک طرح صنعتی را طراحی کند آنگاه حقوق آن طرح متعلق به کارفرما خواهد بود و یا متعلق به فرد مستخدم، خب مواردی از این قبیل زیاد پیش آمده است که ایده طرح از فرد مستخدم است 

ولی خب کارفرما در این ایده سهم زیادی دارد زیرا شرایط را برای کار فراهم کرده است و فرد مستخدم با استفاده از این شرایط طرح را به وجود آورده است.

شخصی که طرح را به ثبت برساند، طرح برای او خواهد بود و می تواند به هرکسی که بخواهد اجازه استفاده از طرح را بدهد، در ارتباط با این موضوع قانونی به تصویب رسیده است که این قانون مشخص کرده است که وقتی فرد مستخدم طرحی را ارائه دهد آن طرح به اسم کارفرما ثبت خواهد شد. 

در کشورهای مختلف قوانین مربوط به ثبت طرح صنعتی ممکن است با یکدیگر فرق داشته باشد و همین موضوع بیان شده ممکن است در یک کشور دیگر با قانونی دیگر به انجام برسد. 

لازم به ذکر است که برای به ثبت رساندن هر طرح صنعتی شرایطی وجود دارد که در صورت عدم توجه به این شرایط طرح مورد نظر ثبت نخواهد شد، از مهم ترین این موارد می توان به این موضوع اشاره کرد که هر طرح صنعتی بعد از طراحی باید فورا به ثبت برسد 

و تا زمانی که بتوان طرح را جدید و اصیل دانست، ثبت آن امکان پذیر است در غیر این صورت ممکن است افرادی از این طرح تقلید کنند و ارزش آن پایین بیاید به همین خاطر توصیه می شود تا بعد از طراحی هر طرح صنعتی برای ثبت آن اقدام شود.

تفاوت ثبت اختراع و ثبت طرح صنعتی

بین اختراع و ثبت طرح صنعتی تفاوت های زیادی وجود دارد که این دو را از یکدیگر متمایز خواهد کرد، اختراع با هدف آفرینش و خلق یک وسیله جدید و کاربردی صورت می گیرد 

و این در حالی است که در یک طرح صنعتی جنبه خلق یک وسیله جدید مد نظر نیست و بیشتر جنبه زیبایی و شکل تزئینی طرح مورد بحث قرار خواهد گرفت و همین امر را می توان به عنوان مهم ترین تفاوت بین اختراع و طرح صنعتی نام برد. 

ماهیت یک وسیله اختراع شده با یک طرح صنعتی کاملا متفاوت است و به همین خاطر نباید این دو را به یکدیگر اشتباه گرفت که متاسفانه در بسیاری از موارد این اشتباه صورت می گیرد. 

فرد مخترع به دنبال خلق یک وسیله فنی و کاربردی جدید است تا بتواند با این کار به بشر کمک کند تا زندگی آسوده تری داشته باشد و بتواند نیازهای خود را برطرف سازد، اما در ارتباط با یک طرح صنعتی هدف چیز دیگری است، 

در واقع طراح می خواهد یک سبکی جدید و زیباتر برای کالاهای مختلف و یا کالاهای بخصوصی ارائه دهد، پس با این وجود می توان فهمید که بین یک طرح صنعتی با یک وسیله اختراع شده تفاوت های بسیار زیادی وجود دارد 

و همین امر باعث شده است تا فرم اظهارنامه برای طرح صنعتی و وسیله اختراع شده کاملا متفاوت باشد. هر مخترع و هر طراحی که بخواهد ایده خود را به ثبت برساند باید به اداره مالکیت معنوی مراجعه کند 

تا از این طریق بتواند اظهار نامه مخصوص خود را بدست آورد و بعد از تکمیل آن به طور کاملا رسمی وسیله اختراع شده خود را و یا طرح صنعتی خود را به ثبت برساند.

هزینه های ثبت طرح صنعتی (به تومان)

در این بخش به هزینه های مربوط به ثبت طرح صنعتی خواهیم پرداخت، هر طرح صنعتی برای تکمیل پرونده و ثبت اظهارنامه هزینه هایی را در بر خواهد داشت که تسویه این هزینه ها برای به ثبت رساندن طرح صنعتی اهمیت زیادی دارد.

برای آگاهی از برخی هزینه های احتمالی به جدول مراجعه کنید.

نوع خدمات انجام شده مبلغ ( به تومان)

 • تنظیم اظهارنامه 300 هزار تومان 
 • ثبت اظهار نامه 300 هزار تومان
 • حق ثبت تمدید 45 هزار تومان
 • ایجاد حساب کاربری 250 هزار تومان 
 • هزینه امضا دفاتر 350 هزار تومان

طرح صنعتی وقتی که به ثبت برسد حقوق بسیاری را در بر خواهد گرفت و ارزش و اعتبار آن بیشتر خواهد شد 

ولی با این وجود در راستای به ثبت رساندن طرح صنعتی خود باید هزینه هایی را پرداخت کنید، با توجه به مزایایی که ثبت طرح صنعتی برای طراح به دنبال خواهد داشت 

می توان گفت که پرداخت این هزینه ها در مقابل این همه مزایا چیز خاصی نیست، شما با پرداخت هزینه مشخص و ناچیزی می توانید از طرح صنعتی خود محافظت کنید و اعتبار آن را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید.

نکاتی در مورد طرح صنعتی ثبت شده

هر طرح صنعتی که به ثبت برسد حقوق خاصی را به خود اختصاص خواهد داد که تمامی این حقوق باید برای طرح رعایت شود، برای مثال وقتی که طرحی به ثبت برسد 

افرادی خواستار استفاده و بهره برداری از آن باشند، باید از مالک طرح اجازه بگیرند و در صورت موافقت مالک و طراح آنگاه می توانند از طرح صنعتی مورد نظر در فعالیت خود استفاده کنند. 

وقتی که یک طرح صنعتی خوب و پر استفاده به ثبت می رسد، طرفداران زیادی پیدا خواهد کرد و این افراد تمایل دارند تا از طرح ثبت شده استفاده کنند، بهره برداری از طرح در قالب ساخت طرح و انجام آن در صنعت شکل می گیرد که در صورت موافقت طراح و مالک طرح این موضوع ایرادی نخواهد داشت. 

در بعضی از مواقع افرادی پیدا می شوند که بدون اجازه از یک طرح ثبت شده در کشور استفاده می کنند و آن را در یک صنعت خاص بکتار می گیرند، در چنین شرایطی طراح می تواند از فرد مورد نظر شکایت کند، زیرا وقتی طرح صنعتی خاصی به ثبت می رسد 

آنگاه باید از حقوق مربوط به آن حمایت شود و کسی حق استفاده خودسرانه از طرح صنعتی را ندارد، مگر اینکه طراح اجازه دهد در غیر این صورت طراح می تواند از آن فرد شکایت کند.

01
مطالب مهم
در انتخاب نام جهت ثبت شرکت ،باید به نکات زیر توجه کنید ...
تاسیس شرکت

سوالات متداول راجع به ثبت طرح صنعتی

در این قسمت برخی از سوالات پرتکرار شما عزیزان را در مورد طرح صنعتی و چگونگی به ثبت رساندن آن پاسخ خواهیم داد. 

شاید در ابتدا برایتان سوال پیش بیاید که چه کسانی می توانند طرح صنعتی را به ثبت برسانند، باید بدانید که هر شخص حقیقی و یا حقوقی که طرح صنعتی جدیدی را به وجود آورده است 

می تواند برای محافظت از طرح صنعتی خود آن را به ثبت برساند و در ادامه باید گفت که طراح می تواند در صورت تمایل طرح خود را به صورت بین المللی و یا منطقه ای نیز به ثبت برساند. 

یکی دیگر از سوالات بسیار پر تکرار موضوع زمان مناسب برای ثبت هرگونه طرح صنعتی است 

در پاسخ به این سوال باید گفت که هر طرح صنعتی بعد از اتمام کار خود می تواند به ثبت برسد یعنی بعد از تکمیل طرح صنعتی، طراح باید نسبت به ثبت آن اقدام کند هر چه این اقدام سریع تر باشد بهتر خواهد بود 

همواره می گویند طرح صنعتی خود را تا زمانی که جدید است به ثبت برسانید، این موضوع نشان می دهد که هر گونه انتشار خبر در ارتباط با چگونگی طرح صنعتی شما در رسانه ها باعث می شود تا خطر های زیادی طرح شما را تهدید کند و افرادی برای ساخت طرح شما اقدام کنند که به همین خاطر باید از این اتفاق پیشگیری کنید و تنها راه حل مناسب نیز به ثبت رساندن رسمی طرح صنعتی خواهد بود.

چه طرح هایی را نمی توان به ثبت رساند؟ شاید سوال شما نیز باشد، باید بدانید که بعضی از طرح ها هستند که حاصل عملکرد یک سری فرایند های فنی به وجود می آیند این طرح ها قابل ثبت نیستند

همچنین اگر طرحی نشان خاص و رسمی شناخته شده ای داشته باشد هرگز به ثبت نخواهد رسید و مورد دیگر که بسیار هم مهم است طرح هایی با محتوای غیر تایید شده و مخالف با نظم عمومی که این گونه از طرح ها نیز مورد حمایت قرار نخواهند گرفت و به ثبت رساندن آن ها عملا غیر ممکن خواهد بود.

درباره ما

گروه حقوقی و ثبتی آرشا با بیش از ۱۲ سال سابقه درخشان در خصوص امور حقوقی ثبت شرکت، ثبت برند، اخذ کارت بازرگانی و … به فعالیت پرداخته و این تجربه گران بهاء را به هم میهنان عزیز ارائه می نماید.

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید...

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما

ایمیل

Call Now Buttonتماس بگیرید
توسعه و طراحی یافته توسط تیم طراحی و توسعه وب آماردوب