مقالات

جرم خیانت در امانت

جرم خیانت در امانت چیست؟

در قانون مجازات اسلامی در دو ماده 673 و 674 به مجازات و تعریف جرم خیانت در امانت اشاره شده است.

ماده 673 قانون مجازات اسلامی می گوید: هرکس از سفید مهر یا سفید امضایی که به او سپرده شده است یا به هر طریق به دست آورده سو استفاده نماید به یک تا سه سال حبس محکوم خواهد شد.

ماده 674 : هر گاه اموال منقول و غیر منقول یا نوشته هایی از قبیل چک و سفته و قبض و نظایر آنها به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی اجرتی به کسی داده شده و بنابراین بوده است که اشیا مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیا نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

جرم خیانت در امانت از جمله جرایم آنی و غیر قابل گذشت و مقید به نتیجه می باشد به این معنا که با گذشت شاکی مجازات آن قابل اجراست شاید به لحاظ نوع جرم و وضعیت خاص مجرم از تخفیف مجازات برخوردار باشد ، ولی در اصل وقوع جرم تفاوتی ندارد و مقید به نتیجه بودن هم این است که چنانچه قانونگذار در مواد بالا به آن اشاره کرده است باید استعمال تلف تصاحب و سواستفاده از مال سپرده شده محقق گردد تا جرم خیانت در امانت اتفاق بیفتد.

در ذیل به عناصر مادی و معنوی جرم خیانت در امانت میپردازیم:

-عنصر اصلی خیانت در امانت “سپردن” است یعنی مال یا هر سفید امضا یا سفید مهر باید به شخص سپرده شود که به مصرف معینی برسد بدین معنا که اگر عنصر سپردن نباشد جرم خیانت در امانت محقق نمیگردد شاید جرم دیگری در عنوان دیگری باشد. نکته قابل تامل در این مواد این است که منظور قانونگذار ما از مال اعم از منقول و غیر منقول است بنابراین کسی که فرزند خود را به دیگری سپرده تا سر ساعت معینی فرزند خود را تحویل بگیرد و فرزند وی مفقود یا از تحویل آن خودداری گردد مشمول این جرم  نمی شود.

-از عناصر دیگر این جرم آنچنان که از ماده مذکور برمی آید این است که کسی که مال به او سپرده شده است با موضوع جرم برخورد مالکانه نماید یا اینکه مال را تلف یا استعمال نماید و نکته ای که موجب پیچیدگی این جرم و وجه تمایز آن با دیگر جرایم می گردد همین است زیرا مثلا کسی که اسبی به او سپرده شده است و در اصطبل را باز می گذارد و اسب فرار می کند تشخیص اینکه خیانت در امانت کرده است یا نه سخت به نظر می رسد و اینجاست عنصر معنوی جرم یا همان سو نیت باید محرز گردد. بنابراین سونیت خائن از عناصر مهم جرم خیانت در امانت  است.

– در راستای احراز سو نیت خائن این مطلب به ذهن میرسد که گاهی اوقات احراز سونیت سخت می گردد به عنوان مثال کسی که مسئولیت نگهداری از میوه را به عهده گرفته است و بدون سونیت و بدون غرض میوه ها فاسد می گردند اینجا شخصی که میوه ها به او سپرده شده است خائن نبوده بلکه از لحاظ مدنی ضامن جبران خسارت می باشد.

-از عناصر دیگر این جرم  میتوان به این مورد اشاره کرد که کسی که مالش را به دیگری می سپارد باید مالک یا متصرف قانونی مال باشد.

-در این جرم دلایل  و عناصر مادی و معنوی و قانونی وقوع جرم نقش مهی در اثبات وقوع جرم دارد زیرا این جرم از جرایم بسیار تخصصی و دشوار و پیچیده در مراجع قضایی می باشد. به این معنا که باید مالک یا متصرف قانونی مال ، مال موضوع جرم را به دیگری سپرده باشد و دیگری نیزبا سو نیت مال را به آنچه که به منظور امانت در ید وی بوده استعمال نماید و استعمال یا تصاحب یا تلف از روی سهو و اشتباه نباشد.

نکته حائز اهمیت در جرم خیانت در امانت تفاوت آن با کلاهبرداری می باشد. بدین معنا که در جرم خیانت در امانت شخص مال خود را به دیگری به امانت می سپارد و در کلاهبرداری شخص با صحنه سازی و توسل به وسایل متقلبانه موجبات بردن مال دیگری را فراهم می سازد.

برای اطلاعات بیشتر و نحوه شکایت تحت عنوان جرم خیانت در امانت وکلا و مشاوران ما در گروه حقوقی و ثبتی آرشا پاسخگوی شما می باشند.

با نظر دادن به این صفحه ما را در جهت بهتر دیده شدن کمک کنین.

نویسنده

مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید
توسعه و طراحی یافته توسط تیم طراحی و توسعه وب آماردوب