توضیح کوتاه از دعاوی تجاری

سر فصل ها (جهت مشاهده کلیک کنید)

الزام به ثبت نشان تجاری ، پذیرش یا رد تقاضای ثبت، اعتراضات گوناگون یا نشان های ثبت شده همه در زمره دعاوی ثبت نشان تجاری است

 

 

دسترسی سریع

آرشا دعاوی تجاری

چکیده ای از “دعاوی تجاری”:

خرید و فروش ، دلالی ، تصدی به امور حمل و نقل، دفاتر بیمه ، صرافی ها ،انواع شرکت های بازرگانی و بسیاری مشاغل دیگر در شمول قانون تجارت تعریف و تبیین شده اند بنابراین بسیاری از افراد بدون اینکه بدانند و بخواهند مشغول تجارت هستند و تاجر محسوب می شوند.

این نکته جایی اهمیت بیشتری می یابد که بدانیم قوانین تجارت در بسیاری موارد با قوانین و مقررات حقوقی مالی متفاوت بوده و آثار متفاوتی دارد. چنان که مثلا اعسار از پرداخت بدهی به هیچ عنوان شامل حال تجار نمی شود و اصولا دعوای اعسار، از تجار قابلیت استماع ندارد و یا صدور چک و امضای سفته که در میان عموم، امری عادی و بدیهی تلقی می شود گاه ممکن است فرد نا آگاه از دعاوی تجاری و قوانین تجارت را دچار مشکلات فراوانی بنماید.

پیشرفت فناوری و توسعه ی سریع ارتباطات، منجر به گسترش روز افزون روابط تجاری شده است و این موضوع طبیعتاً گسترش دعاوی تجاری را در به دنبال دارد.

اما در مورد دعاوی تجاری چند نکته بسیار حائز اهمیت است :

نکته ی اول

شناخت کامل و دقیق دعاوی تخصصی حوزه ی تجارت است که از آنها به عنوان «دعاوی تجاری » یاد می شود.

 • این شناخت از آن جهت اهمیت دارد که عموما در حل و فصل این دعاوی مسائل تخصصی و تضمینات رایج امور تجاری لحاظ می شود که کمترین اتلاف وقت و کمترین ضرر و زیان و یا احیانا توقف سرمایه در گردش دامنگیر طرفین شود.
 • در بسیاری موارد این دعاوی گستره ی بین المللی دارند و یافتن قوانین مشترک البته تشخیص اینکه دعاوی بر اساس قوانین حاکم بر کشور متبوع کدام یک از طرفین باید حل و فصل شود نکته ی مهمی است. بالاخره اینکه بسیاری از دعاوی تجاری محصول تفسیر اشتباه مفاد قراردادهای تجاری است بنابراین ارائه ی تفسیر درست به همراه پیش بینی صحیح جریان پرونده و وقایع پیش رو مهمترین برگ برنده ی دعاوی تجاری است.
 • الزام به ثبت نشان تجاری ، پذیرش یا رد تقاضای ثبت، اعتراضات گوناگون یا نشان های ثبت شده همه در زمره دعاوی ثبت نشان تجاری است.

به طور کلی “دعاوی تجاری” بر مبنای آنچه در سر فصل های قانون تجارت ایران ذکر شده عبارتند از :

دعاوی مرتبط با فعالیت تجاری:

از قبیل دعاوی مرتبط با امور دلالی ، صرافی ، بیمه ، حق العمل کاری، امور حمل و نقل ، امور نمایشگاهی،عاملی ، کشتی سازی و معاملات بر پایه برات و…

دعاوی مرتبط با شرکت تجاری:

  اعم از تشکیل ،انحلال و الزامات اداره شرکت ،حل اختلافات مختلف اعم از اختلاف شرکا و یا دعاوی دیگران علیه شرکت و…

مسائل مربوط به اسناد تجاری: 

مانند ضمانت اعلام بطلان و بی اعتباری ، باز پس گیری لاشه چک ،اعلام مفقودی یا مطالبه وجه این اسناد مثل چک ، سفته و…- دستور موقت منع پرداخت وجه چک و البته باطل نمودن ظهرنویسی اسناد تجاری و…

دعاوی مرتبط با ورشکستگی: 

اعم از اینکه ورشکستگی به تقلب یا به تقصیر تاجر اتفاق افتاده باشد یا به شکل عادی و دعاوی مرتبط با صادرات و واردات و…

دعاوی مرتبط با ثبت نشان و علامت تجاری

تمام موارد فوق در شمول دعاوی تجاری قرار می گیرد اما یکی از رایج ترین دعاوی تجاری امروز دعاوی مرتبط با ابطال و تصدیق و اعتراض به ثبت نشان تجاری است.

اما مسائل مرتبط با نشان تجاری از قبیل الزام به ثبت نشان تجاری ، پذیرش یا رد تقاضای ثبت، اعتراضات گوناگون به روند ثبت یا نشان های ثبت شده همه در زمره دعاوی ثبت نشان تجاری قرار می گیرد که در ادامه مفصلا به آن خواهیم پرداخت.

01
مطالب مهم
اگر قصد ثبت شرکت دارید، در ابتدا اطلاعات خود را بیشتر کنید تا هم انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید و هم از خطر دور بمانید!
تاسیس شرکت

دعاوی مربوط به برند تجاری و طرح صنعتی چیست؟

امروزه برند تجاری مهمترین کلید موفقیت در بازاریابی و جذب مشتری است.

در واقع تجارت امروز رقابت برندهای تجاری است نه تاجران، از طرفی پیشرفت روز افزون فناوری و گسترش چشمگیر ارتباطات باعث شده رقابت های ناسالم در عالم تجارت و به ویژه در رابطه با برند تجاری و طرح های صنعتی افزایش چشمگیری داشته باشد.

بیش از یک قرن پیش یعنی در سال 1883 معاهده ی پاریس در رابطه با حمایت از برند تجاری منعقد شد که تا کنون 190 کشور از جمله ایران آن را پذیرفته اند.

در ایران اولین بار در قانون 1304 علامت یا برند تجاری مورد حمایت قانونی قرار گرفت.

اما در سال 1386 قانون دیگری با عنوان قانون «ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و “علائم تجاری”» به تصویب رسید و اکنون نیز لازم الاجرا است.

به طور کلی دعاوی مربوط به برند تجاری و طرح صنعتی نیز مانند دیگر دعاوی به دو دسته ی کلی دعاوی حقوقی و کیفری تقسیم می شود.

دعوای حقوقی مربوط به برند تجاری و طرح صنعتی

چنانچه در هنگام صدور گواهی ثبت نشان تجاری موارد مندرج در مواد 30 و 32 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386 رعایت نشده باشد صاحب و ذینفع برند تجاری با اثبات این موضوع و اینکه ابن عدم رعایت باعث شده کالا یا خدمت او از دیگران تمایز پیدا نکند و از این رهگذر دچار ضرر و زیان شده است می تواند دعوای حقوقی در این رابطه مطرح نماید و درخواست ابطال نشان تجاری مذکور را نزد دادگاه صالح پیگیری نماید

دعوای کیفری مربوط به برند تجاری و طرح صنعتی

چنانچه فرد دیگری سهوا یا عمدا از نشان تجاری و برندی که قبلا توسط فردی ثبت شده و گواهی ثبت آن صادر شده سو استفاده نموده و آن نشان تجاری را به نحوی برای محصول و خدمات خود به کار ببرد که امکان تمایز محصولات و خدمات از بین رفته و مشتریان دچار سردرگمی شوند؛ صاحب نشان ثبت شده می تواند با طرح شکایت کیفری از شخص متخلف و انجام بررسی های لازم توسط کارشناسان امر، مبادرت به توقیف اموال و محصولات شخص متقلب نماید.

دعاوی ناشی از تضییع حقوق برآمده از برند تجاری و طرح صنعتی

به هر حال رایج ترین دعاوی مطرح شده در رابطه با برند تجاری و طرح های صنعتی؛ طراحی نشان تجاری مشابه نشان های موجود در بازار است و این عمل متقلبانه عموما به گونه ای است که هر بیننده ای را دچار اشتباه می کند.

اما براساس حقوقی که قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386 به مالک برند تجاری می دهد دعاوی برند تجاری نیز انواع مختلفی دارد.

بر مبنای اینکه قانون حق استفاده انحصاری از برند تجاری و منع استفاده ی دیگران را به مالک برند تجاری داده است؛ بخشی از دعاوی می تواند شامل منع دیگران از استفاده و ابطال نشان تجاری در صورت استفاده ی متقلبانه از برندی خاص توسط دیگران شود.

یعنی اگر از نام یا نشان شرکتی که قبلا ثبت شده عمدا یا سهوا به عنوان علامت و برند تجاری استفاده شود و این علامت مشابه علامت تجاری قبلی بوده و مخاطبان را دچار اشتباه کند ذینفع و صاحب برند تجاری با اثبات تقلب و استفاده ی مکارانه می تواند از دادگاه ابطال برند تجاری را درخواست کند.

( برای انجام امور ثبت طرح صنعتی میتوانید به این صفحه مراجعه فرمایید )

معترض به آگهی ثبت علامت تجاری ، جهت اعتراض چه مراتبی را بایستی طی نماید؟

روال ثبت نشان تجاری این است که پس از پذیرش نشان در {” اداره ثبت شرکت ها و مالکیت” } های صنعتی یک آگهی شامل نام و مشخصات و آدرس متقاضی ثبت به همراه ویژگی های نشان تجاری و خصوصیات کالا یا خدماتی که قرار است این نشان معرف آنها باشد در روزنامه منتشر می شود و افراد اگر اعتراضی در مورد نشان تجاری داشته و یا حقی برای خود در مورد این نشان قائلند 30 روز فرصت دارند اعتراض مکتوب خود را به همراه اظهار نامه ثبت و تمام اسناد و مدارک و دلایلی که مبنای استناد حق قرار گرفته است به اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی ارائه دهند و رسیدی حاوی تاریخ وصول اعتراض دریافت کنند.

اداره ی ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی طی ده روز از تاریخ وصول، اعتراض نامه را به آدرس متقاضی ثبت یا هر آدرسی که وی تعیین کرده باشد ابلاغ می کند.

 • ضمن ابلاغ، صریح به متقاضی گفته می شود که اگر اعتراض کننده را محق می داند باید تقاضای ثبت خود را به صورت مکتوب پس بگیرد.
 • اگر متقاضی ثبت، اعتراض را پذیرفت و تقاضای خود را پس گرفت مراتب کتبا به معترض اطلاع رسانی می شود و چنانچه وی در گذشته نشان تجاری مورد نظر را ثبت نکرده باشد بر مبنای مندرجات اظهارنامه ای که در هنگام اعتراض ارائه نموده مراتب ثبت انجام می شود.
 • اما اگر متقاضی، اعتراض معترض را نپذیرد؛ معترض 60 روز فرصت دارد به دادگاه حقوقی عمومی تهران مراجعه کند و مراتب را از طریق دادگاه پیگیری کند . این 60 روز از تاریخ ابلاغ اعتراض نامه به متقاضی محاسبه می شود.
 • چنانچه معترض طی این 60 روز دادخواستی به دادگاه تهران ارائه ندهد؛ اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی با آگاهی از گواهی عدم تقدیم دادخواست، نشان تجاری را به نام متقاضی ثبت کرده و تمام پرداختی های معترض به نفع خزانه دولت ضبط خواهد شد.

معترض به ثبت علامت تجاری چه اقداماتی را بایستی انجام دهد ؟

امکان اعتراض به ثبت نشان تجاری هم در زمان درج آگهی ثبت وجود دارد ؛

هم در مورد نشان های تجاری ثبت شده می توان اعتراض نمود. فقط باید به این نکته توجه کرد که مهلت اعتراض به آگهی ثبت 30 روز و مهلت ارائه دادخواست در این زمینه 60 روز از تاریخ ابلاغ اعتراض نامه است. اما در مورد نشان های ثبت شده افراد سه سال فرصت دارند به نشان ثبت شده اعتراض کنند .

اقدامات لازم برای اعتراض و ابطال نشان تجاری

فرد چه به آگهی ثبت نشان تجاری اعتراض داشته باشد چه به نشان تجاری که قبلا ثبت شده؛

در هر دو صورت باید اعتراض نامه خود را در دو نسخه تنظیم نموده به همراه مدارک و مستندات و دلایل مورد نیاز و البته به انضمام رسید هزینه ی دادرسی به اداره ثبت شرکت ها و مالکیت های صنعتی ارائه دهد تا در صورت صحت اظهارات نشان تجاری مورد اعتراض باطل شود.

( جت انجام امور ثبت و تاسیس شرکت میتوانید به این صفحه مراجعه فرمایید )

اما نکته

معترض به همراه اعتراض نامه و ارائه مدارک جهت ابطال نشان تجاری مورد اعتراض باید درخواستی مبنی بر الزام ثبت نشان تجاری به نام خود را نیز به اداره ثبت شرکت ها و مالکیت های صنعتی ارائه دهد.

ارائه دعوای ثبت به همراه الزام به ثبت نشان تجاری به نام معترض ضروری است.

چرا که فقدان هر یک باعث می شود دادگاه ترتیب اثری به خواسته ی معترض ندهد به بیان بهتر درخواست ابطال نشان تجاری بدون تقاضای ثبت آن به نام معترض در دادگاه مسموع نخواهد بود.

01
مطالب مهم
ثبت تغییرات شرکت نیز مانند ثبت خود شرکت الزامی است منظور از تغییرات و تصمیمات شرکت ها ...
ثبت تغییرات شرکت

مراجع حقوقی رسیدگی به دعاوی ثبت علامت تجاری

مراجع رسیدگی به دعاوی ثبت علامت و نشان تجاری نیز بر مبنای اینکه دعوای مدنظر حقوقی باشد یا کیفری مختلف خواهند بود.

تمامی اعتراضات به ثبت نشان تجاری و یا اعتراض به رد درخواست ثبت نشان تجاری و البته اختلافاتی که بر سر نشان تجاری بین افراد حادث می شود؛ باید در شعبه ی مشخصی از شعبات دادگاه عمومی حقوقی تهران رسیدگی شود.

بر مبنای قانون، معترض به ثبت نشان تجاری از تاریخ ابلاغ اعتراض 60 روز فرصت دارد دادخواست خود مبنی بر ابطال نشان و ثبت آن به نام خود را توامان به دادگاه عمومی حقوقی تهران ارائه دهد.

دادگاه عمومی تهران تنها مرجع صالح رسیدگی به این امور است که پس از بررسیهای لازم رای به رد اعتراض و یا ابطال نشان تجاری می دهد.

تجدید نظر آرای صادره نیز در دادگاه تجدید نظر تهران انجام می شود.

اداره مالکیت صنعتی و اظهارنامه

اولین مرجع رسیدگی به تقاضای ثبت نشان تجاری و یا اعتراضات احتمالی در خصوص آگهی ثبت یک نشان تجاری و البته اعتراض به نشان تجاری که قبلا ثبت شده اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی است.

اداره مالکیت صنعتی در واقع حمایتگر صنعتگران و صاحبان حرف در زمینه ی ثبت نشان تجاری است و به هیچ عنوان مرجع قضایی و صدور رای محسوب نمی شود.

این اداره فقط اختیار دارد نسبت به رد یا قبول تقاضای ثبت نشان تجاری اقدام کند و یا اظهارنامه اعتراض به ثبت نشان تجاری را به متقاضی ابلاغ نماید.

باقی مسائل از قبیل اعتراض به رد تقاضا و اختلافات حاصله در این مسیر باید از طریق دادگاه صالح که دادگاه عمومی تهران است پیگیری شود.

فرد متقاضی ثبت نشان تجاری، ابتدا بایستی اظهارنامه ای شامل درخواست و تقاضای ثبت و مدارک و مستندات لازم در این خصوص را تنظیم نموده و به اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی ارائه دهد.

اداره مالکیت صنعتی اظهارنامه و تمامی مدارک را از جهات مختلف بررسی نموده و چنانچه نشان مورد نظر جزو نشان های ممنوعه مندرج در ماده 32 قانون «ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری» نباشد آن را تایید و گرنه رد می کند.

عناوین و علائم تجاری غیر قابل ثبت

بر اساس آنچه در ماده 32 قانون «ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری» ذکر شده چنانچه نشان مورد نظر کالا یا خدمت مورد نظر را از سایر موارد مشابه تمایز ندهد ، خلاف موازین شرع و اخلاق و نظم عمومی باشد،مخاطب یا مشتری را با تشابه خود گمراه سازد ، عین نشان نظامی و یا پرچم ایران و یا سایر کشورها بوده و یا تقلیدی از نشان های معروف بین المللی باشد که بدون اجازه استفاده شده ، و عین یا مشابه و یا ترجمه نشان تجاری باشد که قبلا فردی آن را ثبت نموده و یا به علت تقدم در استفاده به آن معروف است و این تشابه حقوق وی را به مخاطره می اندازد و نهایتا هر نشانی که مخاطب را فریفته و به علت تشابه گمراه کننده باشد؛ غیر قابل ثبت بوده و تقاضای ثبت آن رد خواهد شد.

رد تقاضای متقاضی

ثبت نشان تجاری به او ابلاغ خواهد شد و پس از ابلاغ رد تقاضا متقاضی 10 روز فرصت دارد به صورت مکتوب به این تصمیم اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی اعتراض نموده و همچنین تقاضای خود را از طریق دادگاه عمومی تهران و ارائه دادخواست به این دادگاه پیگیری نماید.

موارد بیشماری وجود دارد که اداره مالکیت صنعتی با تقاضای ثبت نشان تجاری موافقت نموده و اقدام به نشر آگهی ثبت می نماید.

در این مرحله نیز افرادی که از طریق آگهی مطلع شده اند چنانچه نسبت به ثبت این نشان تجاری اعتراضی داشته و ثبت آن را عامل تضییع و آسیب به حق خود می دانند از تاریخ انتشار آگهی 30 روز فرصت دارند اعتراض خود را به اداره مالکیت صنعتی ارائه دهند بدیهی است این اعتراض توسط اداره به شخص متقاضی یا نماینده ی وی ابلاغ خواهد شد.

مهلت اعتراض به آگهی ثبت برای ساکنین خارج از کشور 60 روز است.

متقاضی ثبت ،پس از ابلاغ اداره مالکیت صنعتی چه اقداماتی می تواند انجام دهد؟

واکنش متقاضی ثبت به ابلاغ اعتراض یا تصمیم اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی دو حالت دارد:

 • یا فرد متقاضی تصمیم اداره به رد تقاضا و یا اعتراض صورت گرفته به تقاضا خود را وارد دانسته و آن را می پذیرد و از ادامه ی پیگیری تقاضای خود منصرف می شود. در این حالت پاسخ ندادن و انجام ندادن اقدام خاصی در برابر این موارد یعنی متقاضی آن را پذیرفته است.
 • در حالت دوم؛ متقاضی به تصمیم اداره مالکیت صنعتی معترض بوده و یا اعتراض صورت گرفته به تقاضای ثبت خود را نمی پذیرد که در این صورت از تاریخ ابلاغ اعتراض 60 روز فرصت خواهد داشت به دادگاه عمومی تهران مراجعه نموده و با ارائه مدارک تقاضای خود را پیگیری نماید.

البته در قانون به کسی که نسبت به آگهی ثبت معترض است نیز 6 ماه فرصت داده شده تا با ارائه دلایل و مستندات لازم اعتراض خود را پیگیری نماید؛ چه بسا پیگیری اعتراض منجر به ابطال نشان تجاری مورد نظر و ثبت آن به نام معترض شود.

چنانچه فردی مبادرت به استفاده ی متقلبانه و مکارانه از نشان تجاری ثبت شده ی دیگری و یا نشانی که با وجود ثبت نشدن به علت کثرت استفاده به دیگری تعلق پیدا کرده نماید؛ متضرر می تواند با طرح شکایت کیفری حتی تا مرحله ی توقیف محصول شخص متقلب پیش رود.

مرجع رسیدگی به اینگونه شکایات در مرحله ی بررسی و تکمیل پرونده دادسرای تهران و پس از آن دادگاه کیفری 2 استان تهران خواهد بود.

چنانچه شخصی شکایت کیفری خود را در دادگاه کیفری شهرستان مطرح کند نیز انجام امور اولیه و بررسی های لازم با اخذ نیابت از دادگاه تهران بلامانع خواهد بود اما به هر حال برای صدور رای باید پرونده به دادگاه کیفری 2 تهران ارجاع شود.

همچنین در مورد جرایمی که در این زمینه در خارج از تهران واقع می شود نیز رویه همین است.

یعنی اقدامات مقدماتی در دادگاه محل وقوع جرم یا محل دستگیری متهم انجام شده و سپس پرونده برای صدور رای حتما به دادگاه کیفری 2 تهران ارسال می شود.

در مرحله دادسرا به دعوای علامت تجاری چگونه رسیدگی می شود؟

رسیدگی مقدماتی و تکمیل بررسی ها و تحقیقات جرایم کیفری مرتبط با نشان تجاری نیز از طریق دادسرا پیگیری می شود و پس از تکمیل پرونده آن را برای اتخاذ تصمیم و صدور رای از دادسرا به دادگاه می فرستند.

هم اکنون پرونده شکایت های کیفری مرتبط با مالکیت صنعتی در شعبه ی اول بازپرسی دادسرای ناحیه 19 تهران طرح و بررسی و پس از تکمیل به دادگاه ارسال می شود.

البته چنانچه شکایتی در این زمینه در محاکم شهرستان نیز مطرح شود محکمه با اخذ نیابت از تهران مراحل مقدماتی و بررسی ها لازم برای تکمیل پرونده را انجام می دهد اما پرونده برای صدور رای حتما باید به تهران فرستاده شود.

در مرحله دادگاه به دعوای علامت تجاری چگونه رسیدگی می شود؟

معمولا مراحل ثبت نشان تجاری در اداره مالکیت صنعتی با دقت و موشکافانه بررسی و طی می شود.

اما به هر حال ممکن است در مواردی پس از ثبت نشان، مشخص شود که نشان تجاری ثبت شده با حقوق شخص ثالثی متعارض است و باعث لطمه به منافع دیگران شده است؛ 

برهمین مبنا قانون به همگان فرصت داده تا سه سال پس از ثبت نشان تجاری چنانچه آن را متعارض حق و منفعت خود دیدند می توانند به دادگاه عمومی تهران مراجعه نموده و با ارائه دلایل و مدارک کافی ابطال آن را تقاضا کنند.

البته موارد رسیدگی دادگاه تنها منحصر به این مورد نیست.

بلکه اعتراضات صورت گرفته به آگهی ثبت ،و یا اعتراض به رد تقاضای ثبت نیز در دادگاه بررسی و رای صادر می شود.

در صورتی که فردی پیش از دیگری سابقه ی استفاده از نشان تجاری خاصی را داشته باشد و فرد دیگری نشان مشابه همان را ثبت نموده باشد به گونه ای که موجبات گمراهی عموم افراد فراهم شود و مردم نشان جدید را با نشان قبلی اشتباه بگیرند صاحب نشان قبلی می تواند ابطال نشان گمراه کننده را از دادگاه تقاضا کند.

جهت انجام امور ثبت برند خود میتوانید به این صفحه مراجعه فرمایید

دادگاه عمومی حقوقی چیست و توضیحات آن؟

امروزه در تمام دنیا هرگاه حق فردی در معرض تضییع قرار گیرد یا جرمی نسبت به شخصی اتفاق می افتد افراد برای احقاق حقوق از دست رفته و یا در معرض خطر خود و همچنین جبران ضررو زیان و خسارات وارده به دادگاه مراجعه می کنند.

اما نکته ی مهم در هنگام مراجعه به دادگاه تشخیص دادگاه صالح رسیدگی است.

در تقسیم بندی کلی دادگاه ها به دو دسته ی دادگاه های عمومی و اختصاصی تقسیم می شوند.

بدیهی است دادگاههای تخصصی که در نظام قضایی ایران عبارتند از دادگاههای انقلاب ، دادگاه نظامی ، دادگاه ویژه روحانیت و از این قبیل صلاحیت رسیدگی به جرائم خاص و جرائم مرتبط با افراد خاص را دارند.

از دیگر نگاه دادگاهها به بر مبنای مسائلی که صلاحیت رسیدگی به آنها را دارند به دو دسته دادگاه حقوقی و کیفری تقسیم می شوند.

دادگاه عمومی حقوقی؛ مرجعی است که افراد غالبا برای احقاق حقوق از دست رفته ی خود و جبران ضرر و زیان به آن مراجعه می کنند.

در حالی که دادگاه کیفری محل رسیدگی به جرائم و تعیین مجازات مجرمین است .

دعاوی برند تجاری

بطور کلی اصل بر صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی است.

یعنی این دادگاه صلاحیت رسیدگی به تمام امور غیر کیفری را دارد مگر اینکه قانون ترتیب و مرجع دیگری برای رسیدگی تعیین کرده باشد.

“دعاوی حقوق مدنی” اعم از مسائل مرتبط با ازدواج ، طلاق ، حضانت فرزند ، دعاوی مرتبط اموال و مالکیت، دعاوی مربوط به ارث و وصیت و…اصولا هر آنچه مرتبط با حقوق مدنی افراد است در صلاحیت دادگاه های عمومی حقوقی است.

از همین رهگذر “دعاوی مالی” و “دعاوی تجاری” نیز در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی قرار می گیرد.

نکته ی مهم

در این میان این است بر اساس تفاوت در آئین رسیدگی نحوه ی دادرسی در دادگاههای حقوقی و کیفری تفاوت های اساسی با هم دارند.

بر مبنای تعریفی که از دادگاه عمومی حقوقی وجود دارد رسیدگی به دعاوی ثبت نشان و علامت تجاری از حیث ثبت و اعتراض به رد اظهارنامه و این قبیل مسائل نیز در صلاحیت این دادگاه است.

البته در مواقع وقوع جرم و تقلب و استفاده ی فریبکارانه از نشان تجاری پرونده جنبه ی کیفری پیدا کرده و طبعا رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه کیفری قرار می گیرد.

بر اساس قانون جرائم مربوط به سوء استفاده و ارتکاب جرم با استفاده از نشان تجاری در دادگاه کیفری 2 تهران رسیدگی می شود.

01
مطالب مهم
مهم ترین مزیت استفاده از برند مخصوص توسط هر شرکت و کمپانی ان است که مشتریان میتوانند به راحتی وجه تمایز میان کالاها و خدمات مجموعه های مختلف را تشخیص دهند و ...
ثبت برند

ابطال علامت تجاری به علت تشابه با علامت دیگر

بر اساس آنچه در ماده 32 قانون «ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری» ذکر شده؛

به کار بردن نشان تجاری که مشابه نشان تجاری دیگری باشد و این تشابه به گونه ای باشد که عموم را دچار گمراهی نموده و باعث شود افرادی که قصد خرید و یا دریافت کالا با نشان خاصی را دارند به اشتباه کالای دیگری را بردارند؛ ممنوع بوده و اصولا در صورت مشاهده ی این میزان تشابه، تقاضای ثبت نشان رد می شود. اما باز هم موارد بیشماری وجود دارد که افراد مبادرت به طراحی نشان و علامتی مشابه نشان های تجاری معروف می نمایند تا با سو استفاده از معروفیت و خوشنامی آن نشان و سوء استفاده از اشتباه مصرف کننده ،کالای خود را به فروش برسانند.

در این موارد فردی که مدعی تشابه غلط انداز نشان تجاری جدید با نشان تجاری مورد استفاده ی خود است، می تواند مراتب را به همراه تمام مستندات به دادگاه ارجاع داده و دادخواست ابطال علامت تجاری به علت تشابه با علامت دیگر را در دادگاه مطرح کند.

با توجه به تخصصی بودن امر، دادگاه در روند رسیدگی، تشخیص تشابه را به کارشناس خبره ی امر واگذار نموده و چنانچه وجود تشابه غلط انداز به تایید کارشناس خبره برسد؛ دادگاه رای به ابطال نشان تجاری مذکور می دهد.

پس از صدور رای مبنی بر ابطال علامت تجاری به علت تشابه با علامت دیگر ،مراتب ابطال در روزنامه آگهی شده و پس از آن هیچگونه حقی به این نشان تجاری مشابه تعلق نمی گیرد.

ابطال گواهینامه علامت تجاری به جهت سوء نیت ثبت کننده علامت

برای مجازات سوء استفاده از نشان تجاری جزای نقدی حبس تعزیری 91 روز تا 6 ماه در نظر گرفته شده است.

در بحث علائم و نشان تجاری مواردی وجود دارد که فرد با علم به اینکه نشان تجاری متعلق به دیگری است مبادرت به طراحی و ثبت نشان تجاری بسیار مشابه آن نموده و از این طریق اعتبار و منافع صاحب نشان اصلی را به خطر می اندازد.

هر چند قانون نوشته شده ای در رابطه با ابطال گواهینامه علامت تجاری به جهت سوء نیت ثبت کننده علامت در قوانین ایران وجود ندارد اما مقرراتی که با توجه به قانون اساسی بین ایران و سایر کشورها منعقد می شود در حکم قانون است.

لذا در این مسیر می توان به مفاد کنوانسیون پاریس و قوانین بین المللی استناد جست و تقاضای ابطال گواهینامه علامت تجاری به جهت سوء نیت ثبت کننده علامت مطرح نمود.

جرم استفاده از علامت تجاری دیگری

بر اساس آنچه در ماده 530 قانون تعزیرات ذکر شده و همچنین بر مبنای ماده ی 61 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386 هرگونه جعل یا استفاده ی بدون مجوز از مهر و علامت ادارات و شرکت ها و یا استفاده ی فریبکارانه و بدون مجوز از نشان تجاری به شکلی که باعث فریب مردم و ورود ضرر و زیان به صاحب نشان تجاری شود جرم بوده و مجرم علاوه بر جبران خسارت مادی، محبوس نیز خواهد شد.

مجازات سوء استفاده از علامت تجاری

بر اساس متن قانون، مجازات سوء استفاده از علامت تجاری بر مبنای ماده 530 قانون تعزیرات و ماده ی 61 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386 اندکی متفاوت است؛

چنانکه در ماده 530 قانون تعزیرات، مجازات هرگونه جعل ،سوء استفاده، استفاده ی بی مجوز و یا فراهم نمودن موجبات استفاده ی غیر مجاز از علائم و نشان های تجاری، علاوه بر الزام به جبران خسارت، از 2 ماه تا دو سال حبس در پی خواهد داشت و ماده ی 61 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386 برای مجازات سوء استفاده از نشان تجاری، جزای نقدی و حبس تعزیری 91 روز تا 6 ماه در نظر گرفته شده است.

البته امکان دارد فرد به تحمل هر دوی این مجازات ها نیز محکوم شود.

هزینه ی دادرسی دعاوی ثبت نشان تجاری بر مبنای هزینه دادرسی دعاوی غیر مالی محاسبه و اخذ می شود.

دعوای ابطال علامت تجاری

دعاوی گوناگونی می تواند منجر به ابطال علامت و نشان تجاری شود.

رایج ترین آنها دعوای سوءاستفاده از نشان تجاری و استفاده فریبکارانه از نشان تجاری مشابه است.

یعنی اگر فردی اقدام به استفاده از نشان تجاری مشابه نشان تجاری معروفی نماید و منافع آن را به خطر اندازد می توان دعوای ابطال علامت تجاری را در دادگاه مطرح نمود و با اثبات ماجرا ضمن ابطال نشان تجاری مشابه، نشان اصلی را به نام خود ثبت کرد.

01
مطالب مهم
طرح صنعتی انواع گسترده‌­ای از محصولات صنعتی و صنایع‌دستی را شامل می­‌شود ...
ثبت طرح صنعتی

گمراه کننده بودن علامت تجاری

گمراه کننده بودن علامت و نشان تجاری از سه منظر قابل بررسی است:

 • مبدا و منشا جغرافیایی یک محصول:

چنانکه به کار بردن کلمه ی طلای خراسان برای زعفرانی که بیرجند تولید شده درست است اما به کار بردن این عبارت برای زعفرانی که در استان گلستان کشت می شود ممنوع می باشد؛  چرا که مصرف کنندگان را دچار گمراهی در تشخیص مبدا تولید محصول می کند.

 • ماهیت و ویژگی ممتاز کالا :

چنانکه فرد مربا یا ترشی تولید کارخانه را به عنوان و با نشان  مربا یا ترشی خانگی عرضه کند؛ این موضوع نیز از مصادیق گمراه کنندگی است؛چرا که کالای تولید شده در کارخانه مسلما فاقد ویژگی های مربای خانگی است و این تقلب است.

 • شباهت نشان تجاری:

هرگونه شباهت که منجر به اشتباه و گمراهی مصرف کنندگان شود ممنوع است. خواه این شباهت به نوعی القا کننده برند معروف باشد و یا ترجمه عنوانی معروف به زبانی دیگر ؛ به هر حال گمراه کننده بوده و ممنوع است.

ثبت علامت تجاری مشابه با علامت تجاری معروف

 بر اساس قوانین ثبت علامت تجاری مشابه با علامت تجاری معروفی که در ایران همگان آن را می شناسند و یا در کسب و کار خاصی بسیار معروف است؛ ممنوع می باشد.

البته در اینجا ملاک معروفیت ، معروفیت در داخلی ایران است. چنانکه اگر کسی از برندی که در خارج از ایران مشهور است اما در ایران شناخته شده نیست استفاده کرده و آن را ثبت کند این امرا اشکالی ندارد. 

نقض حقوق ناشی از ثبت علامت تجاری

بر مبنای قانون، مالک نشان تجاری حق استفاده انحصاری از برند تجاری را دارد و می تواند دیگران را از  استفاده از این نشان ثبت شده منع کند؛ بنابراین اگر از نام یا نشان شرکتی که قبلا ثبت شده عمدا یا سهوا به عنوان علامت و برند تجاری استفاده شود و به این ترتیب حق انحصار ضایع شود و منافع انحصاری بودن و اعتبار نشان تجاری را به خطر بیندازد؛ ذینفع و صاحب برند تجاری با اثبات تقلب و استفاده ی مکارانه می تواند از دادگاه ابطال برند تجاری را درخواست کند .

ضمن اینکه صاحب نشان تجاری حق انتقال و واگذاری  و فروش نشان به غیر را داشته هیچ عملی نباید این حق وی را نقض کند. 

هزینه دادرسی در دعاوی ثبت علامت تجاری

دعوای ثبت نشان و علامت تجاری در زمره ی دعاوی غیر مالی است؛ بنابراین هزینه ی دادرسی آن نیز بر مبنای هزینه دادرسی دعاوی غیر مالی محاسبه و اخذ می شود.

سوالات رایج دعاوی مربوط به برند تجاری و طرح صنعتی

 • چه لزومی دارد که برند و نشان تجاری حتما ثبت شود ؟

ثبت نشان تجاری در بیشتر موارد اختیاری است اما ثبت نشان به شما امکان می دهد که از اعتبار و شهرت برند خود دفاع کرده و در صورت بروز سو استفاده راحت تر طرح دعوا کنید.

ضمن اینکه ثبت نشان تجاری در مواردی مانند داروهای مرتبط با زیبایی که مستقیما با پوست در ارتباطند ، نوشیدنی های گازدار و مواد غذایی نیمه آماده و تمام آماده ای که با نشان و ظروف ویژه ای طبخ و عرضه می شود؛ الزامی و اجباری است.

 • علامت تجاری ثبت شده چند سال اعتبار دارد در صورت اتمام مدت اعتبار چه باید کرد ؟

علامت و نشان تجاری پس از ثبت به مدت 10 سال اعتبار دارد.

البته مبنای محاسبه ی این سالها تاریخ ارائه اظهارنامه ی ثبت است . پس از ده سال صاحب برند 6 ماه فرصت دارد با پرداخت مبلغ و طی مراحل مختصری اعتبار نشان تجاری را مجددا تمدید کند. 

مدارک مورد نیاز برای ثبت نشان و علامت تجاری چیست ؟

 • مدارک شناسایی؛ اعم از رونوشت شناسنامه و کارت ملی برای اشخاص حقیقی و رونوشت اوراق هویتی صاحبان امضای اشخاص حقوقی بر مبنای آخرین آگهی روزنامه رسمی به همراه مدارک نمایندگان قانونی اعم از وکیل یا دارنده ی حق امضا
 • رونوشت و یا تصویر واضحی از نشان یا لوگوی مد نظر که حداکثر در ابعاد 10*10 تهیه شده باشد. در مورد علائم و نشان های سه بعدی تصویر ارائه شده باید تمام زوایا را به وضوح نمایش دهد.
 • مدارک نشان دهنده رشته و زمینه ی فعالیت مربوطه
 • چنانچه فرد تمایل به استفاده از حق تقدم داشته باشد نیز باید مدارک مربوطه را حداکثر تا 15 روز پس از ارائه اظهارنامه ارائه دهد.
 • یک رونوشت از ضوابط و شرایط استفاده از نشان و علامت تجاری که به تایید مقامات ذیصلاح رسیده باشد.
 • برگزیدن نشان حاوی نام لاتین مستلزم ارائه کارت بازرگانی است.

( جت انجام امور تغییرات ثبت شرکت میتوانید به این صفحه مراجعه فرمایید )

ثبت یک نشان یا علامت تجاری معمولا چند روز طول می کشد؟

به طور معمولی اگر اعتراض یا ایرادی وجود نداشته باشد به احتساب سه دوره ی درج آگهی که به ترتیب 45 ،30 و 30 روز زمان لازم دارد ؛برای ثبت نشان تجاری در مجموع 105 روز زمان لازم است. 

البته شما ملزم به توقف 105 روزه نیستید و پس از نشر اولین آگهی می توانید فعالیت مد نظر خود را آغاز کنید.

آیا امکان استعلام نشان و علامت تجاری وجود دارد ؟

بله در عرض 24 ساعت می توانید نسبت به نشان تجاری استعلام کنید ولی این استعلام چندان مورد وثوق نیست چرا که تصویر استعلامی گویای تمام جزئیات و تفاوت ها نبوده و احتمال وجود موارد مشابه فراوان است.

در بهترین حالت 60 درصد قابلیت استناد دارد.

آیا امکان انتقال علامت تجاری وجود دارد ؟

بله با طی مراحلی مانند مراحل ثبت نشان می توانید آن را انتقال دهید، البته ارائه گواهی انحصار ده ساله در هنگام انتقال الزامی است.

برای ثبت نشان تجاری باید به کجا مراجعه کرد؟

اولین مرجع ثبت نشان تجاری اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی است.

می توانید به سایت اینترنتی این اداره مراجعه نموده و با انتخاب گزینه ی ثبت علامت تجاری امور و اقدامات لازم ثبت را آغاز و پیگیری کنید.

برای ثبت نشان تجاری لاتین می توان از کارت بازرگانی شخص دیگری استفاده کرد

بله تنها نکته ای که وجود دارد این است که علامت تجاری نیز باید به نام همان فرد ثبت شود.

آیا اقدام به ثبت نشان تجاری نیاز به مجوز خاصی دارد؟

بله باید مدرک یا پروانه فعالیت و یا جواز مختص فعالیت مورد ادعا وجود داشته باشد.

 

01
مطالب مهم
طرح صنعتی انواع گسترده‌­ای از محصولات صنعتی و صنایع‌دستی را شامل می­‌شود ...
کارت بازرگانی

سوالات متداول دعاوی تجاری و صنعتی

علامت و نشان تجاری پس از ثبت به مدت 10 سال اعتبار دارد.

پس از ده سال صاحب برند 6 ماه فرصت دارد با پرداخت مبلغ و طی مراحل مختصری اعتبار نشان تجاری را مجددا تمدید کند . 

ثبت نشان تجاری در بیشتر موارد اختیاری است اما ثبت نشان به شما امکان می دهد که از اعتبار و شهرت برند خود دفاع کرده و در صورت بروز سو استفاده راحت تر طرح دعوا کنید.

برای ثبت نشان تجاری در مجموع 105 روز زمان لازم است

بله با طی مراحلی مانند مراحل ثبت نشان می توانید آن را انتقال دهید، البته ارائه گواهی انحصار ده ساله در هنگام انتقال الزامی است.

درباره ما

گروه حقوقی و ثبتی آرشا با بیش از ۱۲ سال سابقه درخشان در خصوص امور حقوقی ثبت شرکت، ثبت برند، اخذ کارت بازرگانی، و … به فعالیت پرداخته و این تجربه گران بهاء را به هم میهنان عزیز ارائه می نماید.

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید...

دیدگاه (3)

 1. سمیرا غلامی
  25 آوریل 2021

  سلام ممنون بابت این مطلب کامل ✌????

  • sabtarsha
   25 آوریل 2021

   سلام خوشحالیم از این بابت ????

 2. نیما اسلامی
  11 می 2021

  اطلاعات بسیار مفیدی و کاملی راحب دعاوی تجاری و صنعتی گرفتم ممنون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما

ایمیل

Call Now Buttonتماس بگیرید
توسعه و طراحی یافته توسط تیم طراحی و توسعه وب آماردوب