مقالات

شرایط طلاق در ایران

طلاق در قوانین ایران:

طلاق کلمه ای عربی و به معنای رهایی و آزاد شدن میباشد و در معنای لغوی به معنای گسستن پیمان زناشویی است .

در قانون ایران و بر حسب مذهب شیعه از اختیارات مرد می باشد طبق ماده 1133 مرد می تواند با رعایت مقررات در این قانون تقاضای طلاق همسرش را بنماید. بدین معنا که سایر اقلیتها با شرطی که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده اند طبق قانون خود میتوانند طلاق بگیرند.

از شرایط کلی آن می توان به ماده  24 قانون خانواده اشاره کرد: ثبت طلاق و سایر موارد انحلال نکاح و نیز اعلام بطلان نکاح یا طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق حسب مورد پس از صدور گواهی عدم امکان سازش یا حکم مربوط از سوی دادگاه مجاز است، بدین مفهوم که طلاق نیز باید پس از طی تشریفات قانونی در دفاتر مربوطه ثبت گردد تا اعتبار داشته باشد در غیر این صورت از اعتبار ساقط است.

انواع طلاق در قانون مدنی:

طبق ماده 1143 قانون مدنی طلاق بر دو قسم است :بائن و رجعی

ابندا به طلاق رجعی میپردازیم طلاقی است که در آن در مدت عده مرد به همسر سابق خود رجوع می نماید و از نص صریح ماده 1149 قانون مدنی چنین برداشت می شود که رجوع به هر لفظ یا عملی دلالت دارد که مشروط به اینکه به  قصد رجوع باشد.

در این ماده به هر لفظ یا عمل اشاره شده است و بنظر می آید که ترک فعل افاده معنا نمی نماید ولی باز با توجه به منظور قانونگذار در ماده فوق الذکر لفظ یا عمل، بسیط و ناظر به موارد متعدد میگردد که واقعا قصد رجوع به همسر در آن مشهود و مشخص باشد.

طلاق بائن: برچهار قسم است : طلاق یائسه ، طلاق قبل از نزدیکی، طلاق خلع و مبارات مادام که زن رجوع به عوض نکرده باشد، و سومین آن طلاقی است که بعد از سه وصلت متوالی به عمل می آید. (ماده 1145 قانون مدنی)

مشخصه طلاق بائن این است که در این نوع طلاق حق رجوع برای مرد وجود ندارد .

طلاق خلع طلاقی است که زن به واسطه کراهتی که از شوهر دارد در مقابل مالی که به شوهر میدهد از وی طلاق می گیرد.

طلاق مبارات طلاقی است که کراهت از جانب طرفین می باشد .

در ادبیات عامیانه مردم ،طلاق خلع و مبارات ، طلاق توافقی عنوان گردیده است یعنی طرفین در مقابل توافقی که در مورد مهریه و حضانت فرزند در صورت وجود انجام میدهند از همدیگر طلاق گرفته و تکلیف اموال و حقوق مالی خود را طی توافقنامه ای معین می نمایند.

چنانچه در ابتدای مقاله عنوان گردید طبق قانون ایران مرد میتواند هر موقع بخواهد همسر خود را طلاق دهد این به این معنا نیست که مرد بی هیچ قید و شرطی همسر خود را طلاق می دهد بلکه باید تکلیف حقوق مالی زوجه را معین نماید بعد طلاق صورت گیرد .

اشتباهی که مردم ما مرتکب می شوند  و بدون آگاهی اقدام خودسرانه می کنند و موجبات اطاله دادرسی را فراهم می نمایند.

تبصره ماده 1133 قانون مدنی طلاق زن از مرد را منوط به رعایت موادی از قانون مدنی دانسته است مواد 1119 و 1129و 1130 : زن باید برای طلاق دلایلی در دست داشته باشد که در این مواد در نظر گرفته شده است ماده 1119 مقرر داشته است که هرگاه  در متن عقدنامه یا هر عقد لازم دیگر شرطی گنجانده شود (شرطی که خلاف مقتضای عقد نکاح نباشد) و مرد از ایفا تعهد باز سر زند به طرزی که زندگانی با هم غیر قابل تحمل شود زن می تواند نسبت به طلاق اقدام نماید. یا در صورتی که شوهر از دادن نفقه استنکاف ورزد و اجبار مرد برای دادن نفقه میسر نباشد حق طلاق برای زن ایجاد می شود.(ماده 1129 ق.م)

همچنین ماده 1130و تبصره ذیل آن شرط ایجاد حق طلاق برای زن را ناظر به عسر و حرج زوجه در زندگی مشترک دانسته است .

احراز عسر و حرج در صلاحیت دادگاه رسیدگی کننده به دعوا می باشد و 5 مورد را قانونگذار ذکر کرده است که به اجمال فقط ذکر می گردد:

(ترک زندگی مشترک از طرف زوجه به مدت 6 ماه یا نه ماه در طول یکسال ، ابتلا زوج به مواد مخدر یا مشروبات الکلی ، محکومیت قطعی زوج به حبس بیش از پنج سال ، ضرب و شتم زوجه ، ابتلا زوج به بیماریهای صعب العلاج) که در صورت احراز از جانب دادگاه و به وجود آوردن وضعیتی در زندگی مشترک که آن را غیر قابل تحمل نماید دادگاه میتواند به درخواست طلاق زن رسیدگی نماید و گواهی عدم امکان سازش را صادر نماید.

ولی اگر عسر و حرج شامل 5 مورد فوق الذکر نباشد به این معنا نیست که نمیتوان اقدام به طلاق نمود و دادگاه باید دلایل زن را برای عسر و حرج بررسی نماید.

طلاق در قانون ایران دارای شرایط ویژه ای است که نباید به سادگی از کنار آن رد شد و بررسی تمام شرایط آن در این مقاله نمی گنجد .

از اینکه گروه حقوقی و ثبتی آرشا را  انتخاب نموده اید سپاسگزاریم.

در خصوص دعاوی خانواده بیشتر بدانیم.

 

4.9/5 - (9 امتیاز)

نویسنده

مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید
توسعه و طراحی یافته توسط تیم طراحی و توسعه وب آماردوب