خدمات ثبتی مقالات

شرکت های معاف از مالیات

لوگو ثبت آرشا

چه شرکت های معاف از مالیات هستند؟

همه افراد (شخص حقیقی یا حقوقی ) که مشغول فعالیت  تجاری در ایران هستند باید بلافاصله  پس از ثبت شرکت به صورت سالیانه اقدام به دریافت دفاتر و تشکیل پرونده مالیاتی شوند و پرداخت مالیات تکلیف قانونی برای تمام اشخاص هست.

اما در بسیاری از موارد قانون‌گذار با ارائه لوایح قانونی برخی از شرکت‌ها را معاف نموده معافیت مالیاتی هم برای شرکت‌های تعاونی هم برای شرکت ها و موسسات غیر تجاری  که فعالیت خیرخواهانه  انجام دهند و سودی در این راه کسب نکنند کلا از مالیات معاف هستند .

چند مصداق از معافیت های مالیاتی

1) تمامی شرکت های فعال در حوزه های کشاورزی مشمول کشاورزی ، دامداری و دامپروری ، پرورش ماهی و زنبورعسل ، تور ماهیگیری و صیادی ، مراتع و جنگل ها ، باغات و باغستان ها از پرداخت مالیات معاف می‌باشد.

2) تمامی تعاونی های متعارف و شرکت‌های سهامی عام که از ۲۵ درصد تخفیف معافیت مالیاتی از روی درآمد

3) تمامی فعالیت های تولیدی و معدنی در واحدهای تولیدی و معدنی در بخش‌های تعاونی و خصوصی از تاریخ شروع به بهره برداری یا استخراج، به میزان ۸۰ درصد و به مدت ۴ سال.

و در مناطق کمتر توسعه یافته به میزان ۱۰۰ درصد به مدت ۱۰ سال از مالیات موضوع ماده ۱۰۵ قانون مالیاتی معاف هستند.

 

لازم به ذکر است که معافیت های فوق شامل درآمد واحدهای تولیدی و معدنی نزدیک شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها نخواهد بود.

 

همچنین درآمد شرکت های تعاونی روستایی ،عشایری، کشاورزی، صیادان، کارگری، کارمندی، دانشجویان و دانش‌آموزان و اتحادیه های آنها به میزان ۱۰۰ درصد از مالیات معاف هستند.(ماده ۱۳۲ ق.م.م.ا)

 

۴. تمامی اشخاص حقوقی فعال در زمینه های ایرانگردی و جهانگردی که پروانه بهره برداری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده‌اند از پرداخت ۵۰ درصد مالیات متعلقه معاف هستند.

 

۵. تمامی شرکت‌هایی که به منظور توسعه و نوسازی یا تکمیل یا ساخت واحدهای جدید صنعتی و معدنی به فعالیت پرداخته و مجوزهای لازم را دارند، از ۵۰ درصد معافیت مالیاتی مذکور در ماده ۱۰۵ معاف هستند.

 

۶. تمامی شرکت های تعاونی و خصوصی و دولتی و شبه دولتی که با مجوز لازم در امور انتشاراتی و مطبوعاتی، فرهنگی و هنری فعالیت دارند از پرداخت مالیات معاف هستند

چه شرکت هایی ثبت کنیم تا از مالیات معاف  شویم ؟

معافیت‌های تعیین شده برای تعاونی‌ها و شرکت‌ها در حوزه‌های زیر مطابق مصوبه سال ۱۳۶۶ قانون مالیات‌های مستقیم به شرح زیر است:

 

تمامی شرکت‌های فعال در حوزه کشاورزی مطابق با ماده ۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم که درآمد حاصل از فعالیت آنها از طرق کشاورزی مانند خود کشاورزی، دامداری، دامپروری، پرورش ماهی، زنبور عسل و طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغان داری، احیا مراتع و جنگل‌ها، باغات و باغستان‌ها و … از پرداخت مالیات معاف می‌باشند.

تمام تعاونی‌های متعارف و شرکت‌های تعاونی و سهامی عام طبق تبصره ۶ ماده ۱۰۵ قانون مالیات‌های مستقیم ۲۵ درصد تخفیف معافیت مالیاتی از روی درآمد خود را خواهند داشت.

مطابق ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم درآمد فعالیت‌های تولیدی و معدنی در واحد‌های تولیدی و یا معدنی بخش‌های خصوصی و تعاونی که پس از سال ۱۳۸۱ به این طرف مجوز بهره برداری گرفته اند از تاریخ شروع بهره برداری و یا استخراج تا ۸۰ درصد و به مدت ۴ سال از پرداخت مالیات موضوع ماده ۱۰۵ قانون معاف می‌باشند.

البته این موضوع برای کلیه شرکت‌ها و تعاونی‌های نامبرده شده در مناطق کمتر توسعه یافته تا ۱۰۰ درصد قابل اجرا می‌باشد.

طبق تبصره ۳ ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم تمامی اشخاص حقوقی فعال در زمینه‌های ایرانگردی و جهانگردی که دارای پروانه بهره‌برداری بوده و این پروانه را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت نموده باشند از پرداخت ۵۰ درصد مالیات متعلقه معاف می‌باشند.

طبق ماده ۱۳۸ قانون مالیات‌های مستقیم قسمتی از سود شرکت‌های مشمول پرداخت مالیات که به منظور توسعه و نوسازی و یا در راستای تکمیل واحد‌های موجود صنعتی و معدنی و یا برای ساخت واحد‌های جدید صنعتی و معدنی در همان سال به کار گرفته شده است به شرط اینکه قبلا مجوزهای مورد نیاز برای توسعه و تکمیل واحد‌های صنعتی از نهاد‌های ذی‌صلاح دریافت شده باشد، از ۵۰ درصد معافیت مالیاتی مذکور در ماده ۱۰۵ قانون معاف می‌باشند.

البته در صورت اینکه هزینه این تکمیل و نوسازی بیش از هزینه‌های مازاد مشمول بر مالیات ابرازی شرکت‌ها شود می‌توانند از این معافیت حداکثر تا سه سال به میزان مازاد ذکر شده و یا باقی‌مانده هزینه اجرای طرح بهره‌مند شوند.

 

کلیه شرکت‌های تعاونی و شرکت‌ها خصوصی که در محدوده آبریز تهران واقع شده اند و تعداد کارکنان انها حداکثر ۵۰ نفر باشد، چنانچه تاسیسات کاری خود را به خارج از شعاع یکصد و بیست متری تهران انتقال دهند از ضوابط موجود در وزارت امور اقتصادی و دارایی بهره مند شده و از پرداخت مالیات تا ۱۰ سال معاف خواهند بود.

طبق بند «ل» ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم، تمامی شرکت‌های تعاونی و خصوصی و دولتی و شبه‌دولتی که در امور انتشاراتی و مطبوعاتی و همچنین فرهنگی و هنری فعالیت دارند و به موجب مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کنند از پرداخت مالیات معاف می‌باشند.

مطابق تبصره ۱ ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم کلیه موسسات غیر تجاری غیر انتفاعی و موسسات فرهنگی و هنری در خصوص تمامی درآمد‌های خود از راه‌های برگزاری سمینار‌های آموزشی، دوره‌های آموزشی، نشر کتاب، نشریه‌های دوره‌ای و… به دست می‌آورند مشمول مالیات نخواهد شد.

صادر کنندگان محصولات حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی و تکمیلی مطابق بند الف ماده ۱۴۱ قانون مالیات‌های مستقیم کلیه درآمد‌های صادراتی محصولات تمام‌شده آنها در حوزه صنایع بخش کشاورزی مانند محصولات:

زراعی، باغی، دام و طیور، شیلات، جنگل و مراتع و صنایع وابسته به آن در راستای رسیدن به هدف صادرات کالاهای غیر نفتی به خارج از کشور تا ۱۰۰ درصد از مالیات معاف خواهند بود.

مطابق ماده ۱۴۲ قانون مالیات‌های مستقیم کلیه شرکت‌های تعاونی تولیدی و اتحادیه‌های تولید صنایع دستی از پرداخت ۱۰۰ درصد مالیات در خصوحص درآمد حاصل از صادرات کالاهایی که بصورت ترانزیت به ایران وارد شده و بدون تغییر در ماهیت آنها مجدداً صادر شده‌اند، معاف خواهند بود.

تمامی اشخاص حقوقی طبق ماده ۴۹ برنامه سوم توسعه که اقدام به جذب نیرو از مراکز خدمات اشتغال وزارت کار و امور اجتماعی نمایند، تا سقف مالیات بر حقوق دریافتی کارکنان جدید از پرداخت مالیات معاف می‌باشند.

سرمایه‌گذارانی که در مناطق کمتر توسعه‌یافته سرمایه‌گذاری نمایند طبق ماده ۵۰ برنامه سوم توسعه از معافیت از حقوق و عوارض دولتی برخوردار خواهند شد.

طبق بند ب ماده ۱۱۳ برنامه سوم توسعه کالاها و خدمات صادر شده مشمول پرداخت مالیات نمی‌شوند.

طبق بند د ماده ۱۶۳ برنامه سوم توسعه ، وزارت امور اقتصادی و دارائی موظف است تمامی هزینه‌های پرداخت شده اشخاص حقوقی در ارتباط با احداث ، تعمیر و تجهیز‌ مساجد و سایر فضاهای مذهبی را به عنوان هزینه قابل قبول منظور کند.

5/5 - (8 امتیاز)

نویسنده

مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید
توسعه و طراحی یافته توسط تیم طراحی و توسعه وب آماردوب