خدمات ثبتی مقالات

مراحل ثبت تغییرات در شرکت ها

 

مراحل ثبت تغییرات در شرکت ها :

بحث ثبت تغییرات در شرکت ها امروزه دارای پیچیدگی هایی است که تا به قوانین و بخشنامه های داخلی اداره ثبت شرکت ها آگاهی نداشته باشیم عملا با مشکلاتی در روند ثبت روبرو خواهیم شد. در ذیل می خواهیم به برخی از این قوانین و بخشنامه ها اشاره کنیم:

تغییرات هر شرکت بسته به نوع شرکت و موضوع تغییرات متفاوت است بدین معنا که ثبت تغییر آدرس در شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص متفاوت است.

حدود چندین سال قبل ثبت تغییرات در اداره ثبت شرکت ها بصورت دستی انجام میگرفت یعنی مسئول ثبت تغییرات شرکت ها با تقریر صورتجلسه و با اصل مدارک به اداره ثبت شرکت ها مراجعه می کرد و تغییرات مورد نظر خود را مستقیما به کارشناس تغییرات تحویل می داد ولی امروزه با پیشرفت وسایل ارتباطی این امکان دیگر وجود ندارد و کسی که متقاضی ثبت تغییرات شرکت خود در اداره ثبت شرکت ها می باشد باید با طی مراحلی از طریق سیستم اتوماسیون اداری اداره ثبت شرکت ها مبادرت به ثبت تغییرات خود نماید.

  • 1: متقاضی ثبت تغییرات باید جزو دارندگان حق امضا در شرکت خود باشد. بدین معنا که قبلا منشی شرکت یا مدیر اداری شرکت می توانست به اداره ثبت شرکت ها مراجعه و اقدام به ثبت تغیرات نماید منتهی الان اینگونه نیست و متقاضی باید جزو دارندگان حق امضا قرارداد ها و عقود اسلامی باشد تا بتواند ذیل دفاتر قانونی اداره ثبت شرکت ها را به وکالت از سایرشرکا امضا نماید.
  • 2: سیستم اداره ثبت شرکت ها به گونه ای طراحی گردیده است که ابتدا باید وارد این سیستم شد و برحسب نوع صورتجلسه و نوع تغییرات و نوع شرکت اطلاعات خواسته شده را برحسب آن وارد کرد و عمده مشکلات شرکت ها در این مراحل است چون اطلاعات خواسته شده باید عینا مطابق با صورتجلسه درخواستی باشد و یک تغییر کوچک یا یک عدم انطباق با مندرجات صورتجلسه ، منجر به عدم ثبت صورتجلسه و تعویق کار شرکت خواهد بود.
  • 3: صورتجلسه ارسالی به اداره ثبت شرکتها باید مطابق با اساسنامه شرکت و قانون تجارت و همچنین بخشنامه های داخلی اداره ثبت شرکتها تنظیم گردد و همچنین مدارک هویتی اعضا شرکت باید برابر با اصل که از طریق دفاتر اسناد رسمی صورت می گیرد ، ارسال گردد.
  • ضمنا اگر در متن صورتجلسه ارسالی خط خوردگی و یا لاک گرفتگی وجود داشته باشد و یا اینکه صورتجلسه اصل نباشد و یا غلط املایی وجود داشته باشد طبق الگوریتم های جدید اداره ثبت شرکت ها ، اینگونه صورتجلسات قابل رسیدگی و ثبت نمی باشند.
  • 4: می توان تنظیم و ثبت صورتجلسات را از طریق وکلا پایه دادگستری انجام داد که باید مدارک هویتی و وکالتنامه رسمی دادگستری به همراه سایر مدارک مورد نیاز به اداره ثبت شرکتها ارسال نمود.
  • 5: بعد از ثبت صورتجلسات از طریق سیستم اتوماسیون اداری اداره ثبت شرکت ها بعد از اخذ رسید پذیرش اینترنتی می بایست تا سه روز کاری کلیه مدارک مورد نیاز اداره را از طریق باجه های پستی کشور به اداره ثبت شرکت ها ارسال نمود.
  • 6: اداره ثبت شرکت ها بعد از وصول مدارک ابتدا مدارک ارسالی را با سیستم اتوماسیون خود داده آمایی می نماید بدین گونه که آیا اطلاعات وارد شده در سیستم با مدارک ارسالی مطابقت می نماید یا نه در صورت انطباق ،اصل مدارک را به کارشناسان مربوطه ارجاع می نماید در غیر این صورت مدارک از طریق پست به متقاضی با ذکر علت عودت داده خواهد شد.
  • در صورت نخست ، یعنی بعد از ارجاع به کارشناس ، کارشناسان ثبت تغییرات در این مرحله بعد از بررسی مدارک پرونده شرکت متقاضی تغییرات و صورتجلسه ، در صورتی که صورتجلسه با در نظر گرفتن اساسنامه شرکت و رعایت مواد قانون تجارت و بخشنامه های داخلی اداره ثبت شرکت ها تنظیم گردیده باشد اقدام به صدور آگهی تغییرات خواهد نمود در غیر اینصورت و اگر ایرادی داشته باشد که قابلیت برطرف شدن را دارد با صدور اخطار رفع نقص مهلت برای رفع نقص خواهد داد که متقاضی در مهلت مذکور اقدام به رفع نقص نماید و این رفع نقص نیز از طریق اداره پست انجام خواهد گرفت و چنانچه ایراد اساسی باشد کارشناس اخطاریه عدم ثبت صورتجلسه را ذکر دلیل صادر خواهد کرد.
  • 7: در صورت صدور آگهی تغییرات از طریق اداره ثبت شرکت ها مرحله بعدی انجام امور ثبت آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار و رسمی می باشد.
با نظر دادن به این صفحه ما را در جهت بهتر دیده شدن کمک کنین.

نویسنده

مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید
توسعه و طراحی یافته توسط تیم طراحی و توسعه وب آماردوب