خدمات ثبتی مقالات

نحوه ثبت اختراعات در ایران

 

نحوه ثبت اختراعات در ایران

 

اختراع به معنای خلق کردن یا ساختن چیزی یا پدید آوردن روشی که پیش تر مانند آن دیده نشده است.

طبق قانون ثبت علائم و اختراع سال 1310هر قسم اکتشاف یا اختراع جدید درشعبه مختلفه صنعتی به کاشف یا مخترع آن حق انحصاری می دهد مشروط بر اینکه اکتشاف یا اختراع مزبور مطابق مقررات این قانون در اداره ثبت اسناد تهران به ثبت رسیده باشد و نوشته ای که در این اداره به مخترع تحویل داده می شود ورقه اختراع نامیده می شود.

این حق ثبت اختراع همان حق پتنت است که در کشورهای دیگر از سوی یک دولت به اختراع کننده محصول یا فرآیند اعطا می گردد.

طبق قوانین تصویب شده در سازمان جهانی ثبت اختراعات در صورت فوت صاحبان حق کلیه حقوق ناشی از اختراع ثبت نشده قابل انتقال به ورثه است پس بنابراین هر اختراعی برای به ثبت رسیدن باید سه شرط اساسی را داشته باشد :

کاربرد صنعتی داشته باشد و قابل ساخت و استفاده باشد.اگر با صنایع ملی و یا جهانی مطابقت نداشته باشد عملا بیهوده است و اگر صرفا یک تئوری باشد هرگز حق امتیازی برای ثبت آن داده نمی شود و حتما باید کاربرد عملی داشته باشد و برای نیازهای صنعتی جامعه به کاربرده شود.

نو و جدید بوده وتوسط افراد دیگر در آن صنعت مورد ادعا و یا هیچ کشوردیگری افشاء نشده باشد.

دارای ابتکار و نوآوری باشد.

 

مراحل ثبت اختراع :

اظهارنامه که باید بر روی کاغذ نوشته شود و در سایت بارگذاری شود که در آن باید اختراع خود را توضیح دهید و  باید 1- توصیف 2-  نقشه 3- ادعا 4- خلاصه اختراع  شرح داده شود.

توصیف اختراع : مشخص کردن کاربرد و حوزه ی کاری اختراع مثلا : مهندسی پزشکی یا زیست شناسی یا فناوری اطلاعات و ….

مشخص کردن هدف مخترع از اختراع خود مثلا : دستگاه خاصی اگر اختراع کردین برای رفع مشکل پله برای استفاده از ویلچر و با توضیحات کامل شفاف سازی کنید.

دفاع کردن از اختراع و توجیح کردن کارشناس به نو بودن و جدید بودن اختراع برای مثال اختراع قبلی با روش های جدید خود مقایسه کنید تا ذهنیت کارشناس را شفاف کنید.

امتیازها و مزایای استفاده از این اختراع شرح داده شود و درج این مزایا تاثیر بسازایی بر ذهنیت کارشناس دارد و در یک سطر مشکلاتی که بواسطه این اختراع بر طرف می شود توضیح دهید و این حس نیاز بسیار مهم است .

شیوه ی کارکرد اختراع به صورت کامل  برای استفاده از اختراع باید تکنولوزی و صنایعی کمک گرفته شود که در ایران پیاده سازی شده باشد در غیر اینصورت مورد تایید نمی باشد.

نقشه : اگر اختراع مربوط به دستگاه یا کالای باشد باید نقشه ها طبق استانداردهای لازم در سایت اداره اختراع بارگذاری شود (در قسمت ضمائم ) اما اگر اختراع شما یک فرآیند است و نیازی به ضمیمه ندارد .

ادعا : ادعا نامه هر مخترعی باید واضح و منجز و قابل فهم باشد (در صورت عدم صریح بودن امکان سو استفاده و نقض حقوق مخترع را ایجاد میکند در آینده).

متن آن ادعانامه می تواند شامل یک یا چند ادعا باشد ولی باید تعداد آنها معقول باشد .

در ادعانامه لازم نیست که از جزئیات اختراع نوشته شود.

ویژگیهای فنی باید با جملات مثبت و حمایتی بیان شود.

در ادعانامه نباید به فایل نقشه ها ارجاع داده شود.

خلاصه اختراع : صرفا باید اطلاعات فنی و کاربردهای اختراع و راه حل ارائه شده نوشته شود.

بعد از تکمیل تمام این مدارک و تکمیل نمودن اظهارنامه و بررسی مقدماتی توسط اداره مالکیت معنوی انجام می شود.

از لحاظ ماهوی و شکلی چنانچه اظهارنامه اعم از ادعا و توصیف و نقشه و خلاصه مطابق با قانون و آیین نامه اجرائی تنظیم شده باشد ، کارشناس اختراع مورد ادعا را در سیستم جستجو می کند.

اگر اختراعی مشابه با اختراع مد نظر درون سیستم اطلاعاتی اداره مالکیت معنوی مشاهده کند به وسیله اخطاری به متقاضی اعلام می کند که اختراع مورد ادعا مشابه دارد و اعلام می شود که جهت رویت نمودن پرونده های مشابه به اداره مراجعه کند.

اگر اختراعش طبق اختراعات قبلی بداند طبق بند 5 از ماده 4 قانون ثبت اختراعات و علائم و طرح صنعتی اخطار می کند و دستور رد اختراع صادر می شود.

اگر اختراع فرد متقاضی را مشابه با اختراعات دیگر تشخیص ندهد ، مرجعی را مخترع اعلام می نماید که اگر آن مرجع در رسیدگی صالح تشخیص داده شود یک نسخه از استعلام ها و ضمائم اظهارنامه اختراع را به آن مرجع ذی صلاح جهت بررسی و اظهار نظر ماهوی ارسال می کند یا فرد متقاضی باید یک نسخه از مدارک تسلیم آن مرجع کند.

پس از پاسخ از جانب آنها لایحه ی اختراع دوباره در سامانه الکترونیکی ثبت اختراع ارسال می شود و در صورت تایید لایحه اختراع مورد نظر توسط کارشناس مورد تایید و آگهی می شود.

 

مدارک لازم جهت ثبت اختراع :

 

سه نسخه اظهارنامه ثبت

سه نسخه توصیف مشروح

مدارک مثبت هویت مخترع و مدارک مربوط به حق تقدم

رسید پرداخت هزینه های قانونی

4.7/5 - (33 امتیاز)

نویسنده

مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید
توسعه و طراحی یافته توسط تیم طراحی و توسعه وب آماردوب